Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 marca 2014, 13:03

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Duma Szlachecka – polska gra przeglądarkowa szuka wsparcia finansowego

Duma Szlachecka to przeglądarkowa gra MMO polskiego studia Symulacje Historyczne, osadzona w realiach historycznych XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Za pośrednictwem serwisu Wspieram.to twórcy proszą fanów o pomoc finansową na dokończenie produkcji. Obecnie tytuł znajduje się w wersji alfa i już teraz oferuje możliwość rozwoju wirtualnego folwarku. W przyszłości pojawią się także walki PvP, wspólna polityka i scenariusze historyczne.

Duma Szlachecka pozwoli poczuć się niczym XVII-wieczny magnat
Duma Szlachecka pozwoli poczuć się niczym XVII-wieczny magnat

Skoro jesteśmy już w temacie finansowania społecznościowego w Polsce (patrz: sukces Franko 2), warto wspomnieć o innej produkcji rodzimego dewelopera Symulacje Historyczne. W serwisie Wspieram.to trwa zbiórka na rzecz przeglądarkowej gry strategicznej free-to-play Duma Szlachecka. Znajduje się ona na zaawansowanym etapie produkcji – tytuł powstaje od prawie półtora roku i obecnie istnieje w formie grywalnej alfy z ponad tysiącem zarejestrowanych użytkowników. Twórcy zamierzają wiernie odwzorować realia historyczne XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – w finalnej wersji gry możemy spodziewać się m.in. dokładnej mapy administracyjnej z tamtego okresu, autentycznej architektury, jednostek militarnych, polityki, ubioru i nie tylko. Nawet takie aspekty, jak misje i imiona postaci są konsultowane z historykami.

  1. Duma Szlachecka na Wspieram.to

Póki co, gracze mogą wcielać się w szlachciców i stopniowo rozwijać swoje folwarki pod kątem ekonomicznym, ale do pełni szczęścia brakuje jeszcze systemu politycznego oraz możliwości prowadzenia starć militarnych między graczami. Właśnie na ten cel twórcy potrzebują dodatkowych środków. Po zgromadzeniu domyślnych 7 tysięcy zł w grze pojawi się PvP, obejmujące opcję werbowania armii, zarządzania jednostkami i dokonywania zajazdów. W planach jest także wprowadzenie polityki w formie Sejmu Walnego (na urząd posłów będą kandydować sami gracze), a także tzw. Ścieżki Wielkiej Historii, czyli serii wydarzeń historycznych, do których grający będą musieli się jakoś ustosunkować (np. czy w obliczu potopu szwedzkiego przyłączyć się do okupanta, czy stanąć w obronie ojczyzny).

Przyszłość Dumy Szlacheckiej to m.in. starcia PvP oraz wspólna polityka
Przyszłość Dumy Szlacheckiej to m.in. starcia PvP oraz wspólna polityka

Do tej pory udało się zebrać niemal połowę docelowej kwoty – około 3,4 tysiące. Do końca akcji pozostało jednak sporo czasu, bo aż 52 dni. Nadprogramowe pieniądze pójdą na dalszą rozbudowę gry, w tym możliwość burzenia folwarków, dodatkowe jednostki, elementy współpracy pomiędzy graczami, obozy najemników oraz historyczne bitwy. Dokładny opis wszystkich progów finansowych znajdziecie w tym miejscu.

Natychmiastowy dostęp do gry w obecnej wersji można uzyskać po wpłacie min. 15 zł, a jeśli do kwoty tej dorzucimy jeszcze piątaka, otrzymamy konto premium na okres 3 miesięcy. Oczywiście to nie koniec bonusów czekających na hojnych ofiarodawców – szczegółowy opis wszystkich nagród dla wspierających znajdziecie na oficjalnej stronie kampanii.

Ręcznie rysowana grafika tworzy przyjemny klimat
Ręcznie rysowana grafika tworzy przyjemny klimat
  1. Oficjalna strona gry Duma Szlachecka