Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2020, 10:20

Doom Eternal - zalew złych recenzji po wprowadzeniu Denuvo

Dodanie systemu Denuvo Anti-Cheat do Doom Eternal spotkało się z bardzo nieprzychylną reakcją społeczności. Obecnie większość recenzji wystawianych na Steamie jest negatywnych.

Doom Eternal - zalew złych recenzji po wprowadzeniu Denuvo - ilustracja #1
Premierze aktualizacji nie towarzyszyły uśmiechy fanów.

W czwartek ukazała się pierwsza aktualizacja do Doom Eternal, czyli najnowszej odsłony popularnego cyklu FPS-ów studia id Software. Na PC wprowadziła ona system Denuvo Anti-Cheat, co uczyniło z tej strzelanki pierwszy tytuł korzystający z tej technologii. Wielu graczom bardzo nie spodobała się ta nowość, co najlepiej pokazał zalew negatywnych recenzji.

Na Steamie wśród ocen użytkowników z ostatnich 30 dni już tylko 59% jest pozytywnych, co serwis klasyfikuje jako mieszany odbiór produkcji. Jest to nowy fenomen, gdyż wśród wszystkich recenzji graczy w tym serwisie od marcowej premiery 84% wyraża się o grze dobrze.

Doom Eternal - zalew złych recenzji po wprowadzeniu Denuvo - ilustracja #2
Porównanie ocen z podziałem na tygodnie.

W pierwszym tygodniu po premierze 90% ocen użytkowników było pozytywnych i te proporcje pozostawały bez większych zmian do momentu wydania aktualizacji. 15 maja, czyli dzień po wprowadzeniu Denuvo Anti-Cheat, uległo to zmianie i negatywne recenzje zaczęły zdecydowanie przeważać.

Denuvo nigdy nie cieszyło się sympatią, a w przypadku Doom Eternal dodatkowo wielu graczy denerwuje fakt, że nowa technologia firmy została dodana po premierze. Gracze narzekają na pogorszenie wydajności. Patch miał również popsuć kompatybilność ze Steam Proton, co uniemożliwia zabawę wielu użytkownikom systemu Linux.

Doom Eternal - zalew złych recenzji po wprowadzeniu Denuvo - ilustracja #3
Najgorszym dniem dla gry był 16 maja. Wtedy otrzymała ona prawie 1,5 tys. negatywnych ocen i niecałe 200 pozytywnych.

Denuvo Anti-Cheat można odinstalować ręcznie, ale wtedy nie da się zagrać nie tylko w tryb multiplayer, ale również w kampanię dla pojedynczego gracza. Podczas zabawy solo system antycheaterski ma nie być aktywny, ale wiele osób w ogóle nie chce mieć go zainstalowanego na komputerze. W takim wypadku można jednak przywrócić poprzednią wersję gry na Steamie i zablokować aktualizacje.

Przypomnijmy, że gra Doom Eternal zadebiutowała 20 marca tego roku na PC, konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz w streamingowej usłudze Stadia. W planach jest również wydanie na Nintendo Switch, ale ono ukaże się w późniejszym terminie. Produkcja oferuje pełną polską wersję językową.

  1. Recenzja gry Doom Eternal – demon tkwi w szczegółach
  2. Doom Eternal - poradnik do gry
  3. Dekalog Dooma – 10 przykazań, które id Software dało FPS-om
  4. Oficjalna strona internetowa Doom Eternal