Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2020, 10:43

Rainbow Six Siege - Ubisoft pozywa Google oraz Apple

Ubisoft pozywa Google oraz Apple w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich dotyczącym Rainbow Six: Siege. Wydawca twierdzi, że w sklepach obu firm, Google Play oraz Apple App Store, pojawiła się chińska gra, która jest wierną kopią popularnej strzelanki.

W SKRÓCIE

  • Ubisoft złożył sprawę w sądzie dotyczącą domniemanego złamania praw autorskich – żąda usunięcia z Google Play oraz Apple App Store gry Area F2.
  • Według francuskiego wydawcy ta mobilna strzelanka free-to-play jest wierną kopią jego własnej gry – Rainbow Six: Siege.
  • Za Area F2 odpowiedzialne jest studio Ejoy, które należy do chińskiego giganta – firmy Alibaba.

Wczoraj portal Bloomberg poinformował, że firma Ubisoft złożyła pozew przeciwko Google oraz Apple. Dotyczy on sprawy naruszenia praw autorskich francuskiego wydawcy. Firma domaga się usunięcia z Google Play oraz Apple App Store gry Area F2, która podobno jest kalką jej własnej produkcji – Rainbow Six: Siege.

Rainbow Six Siege - Ubisoft pozywa Google oraz Apple - ilustracja #1
Sytuacja wygląda nieciekawie dla francuskiego giganta.

Area F2 jest strzelanką free-to-play skierowaną na urządzenia mobilne, która opiera się na podobnych założeniach co produkcja Ubisoftu – według francuskiego wydawcy zbyt podobnych. A precyzyjniej mówiąc, ma to być praktycznie dokładna kalka Rainbow Six: Siege. Area F2 to dzieło studia Ejoy, które jest częścią chińskiej korporacji Alibaba.

Według przypuszczeń portalu Kotaku, to właśnie siedziba firmy może tłumaczyć powód, dla którego to Google oraz Apple stały się obiektem pozwu, a nie sam twórca gry. Udowodnienie swojej racji w chińskim sądzie może stanowić większe wyzwanie dla Ubisoftu niż domaganie się usunięcia gry z najpopularniejszych sklepów.

Rainbow Six Siege - Ubisoft pozywa Google oraz Apple - ilustracja #2
Czy naprawdę jest to prawie wierna kopia? Jeżeli ktoś grał, komentarze są Wasze. Źródło: Uptodown/Ejoy

Francuski wydawca tłumaczy, że składał oficjalną prośbę do właścicieli obu platform o wycofanie gry z oferty, jednak nie odniosło to pożądanego rezultatu, co w efekcie poskutkowało złożeniem pozwu.

Póki co żadna z firm (poza Ubisoftem oczywiście) nie wydała w tej sprawie oficjalnego oświadczenia, może mieć to związek z trwającym obecnie weekendem. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój wypadków.