Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 września 2021, 13:46

autor: hexx0

Denis Villeneuve o prequelu Diuny: „to piękny, lecz bardzo kruchy projekt”

Diuna Denisa Villeneuve’a jeszcze nie miała oficjalnej premiery, lecz reżyser już teraz ma szeroko zakrojone plany na rozbudowę filmowego uniwersum. Obejmują one zarówno sequel, jak i serialowy prequel. Ten ostatni wydaje się jednak dość niepewny.

Miesiąc i dwa dni – tyle czasu pozostało do kinowej premiery Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Pierwsze recenzje obrazu są dość pozytywne – krytycy chwalą wizualia i muzykę, narzekając nieco na sposób podania fabuły. Przyjęcie produkcji przez szerszą publiczność może zaważyć na losie drugiej części filmu, która ma położyć mniejszy nacisk na budowę świata i skupić się na opowiadaniu historii. Villeneuve pracuje obecnie nad scenariuszem tej produkcji, a także nad serialem Dune: The Sisterhood (Diuna: Zgromadzenie Żeńskie) dla HBO Max, który ma być prequelem ekranizacji powieści Franka Herberta.

Prace nad tym ostatnim projektem ruszyły w 2019 roku, ale przez opóźnienia premiery Diuny wyraźnie zwolniły. Nie bez znaczenia było również odejście ówczesnego showrunnera serialu, Jona Spaihtsa, który dopiero w lipcu tego roku został zastąpiony przez Diane Ademu-John. W wywiadzie udzielonym serwisowi Variety Villeneuve został zapytany o The Sisterhood, ale chyba zarówno nie mógł, jak i nie chciał wyjawić na temat projektu zbyt wiele.

To piękny projekt, ale jest w fazie rozwoju. A kiedy coś powstaje, mam tak, że staram się to chronić, bo wiem, jak bardzo jest kruche.

Denis Villeneuve o prequelu Diuny: „to piękny, lecz bardzo kruchy projekt” - ilustracja #1
Denis Villeneuve i Rebecca Ferguson. Źródło: https://twitter.com/rfergusonweb/status/1303777950261805056.

Nie dowiedzieliśmy się więc nawet, czy aktorka Rebecca Ferguson – również biorąca udział w rozmowie – stanie przed szansą powrotu do roli Lady Jessiki, w której będziemy mogli ją zobaczyć w Diunie. Grana przez nią postać należy w końcu do tytułowego zgromadzenia, czyli zakonu Bene Gesserit. Zachwycona złożonością jej charakteru aktorka wyraziła zainteresowanie odtworzeniem swojej kreacji na potrzeby serialu, który ma opowiedzieć historie najbardziej znanych członkiń zgromadzenia: Gaius Heleny Mohiam, Darwi Odrade, Murbelli i właśnie Lady Jessiki – więc jej wybór wydaje się naturalną opcją.

Jak jednak wcześniej wspomniałem, losy Dune: The Sisterhood zależą w dużej mierze od sukcesu filmowej Diuny. Ta zadebiutuje zaś 15 października w kinach, a także na niedostępnej jeszcze w Polsce platformie HBO Max.