Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 4 września 2021, 17:21

autor: GRG

Dennis Villeneuve o szansie na kontynuację Diuny

Denis Villeneuve czeka z kontynuacją Diuny tylko na zielone światło od wytwórni. Od początku tworzył film z myślą o sequelu.

Pokaz przedpremierowy Diuny Denisa Villeneuve’a za nami, a pierwsze recenzje są w większości pozytywne, o czym pisaliśmy tutaj. Reżyser udzielił obszernego wywiadu, w którym porusza kwestie m.in. kolejnej ekranizacji, problemów z adaptacją dzieła Franka Herberta oraz sceny, która nie mogła znaleźć się w filmie.

Dennis Villeneuve o szansie na kontynuację Diuny - ilustracja #1

Zapytany o kontynuację swego dzieła, Villeneuve wyjaśnia, że od początku proces adaptacji Diuny przebiegał z myślą o dwóch częściach. Jako długoletni fan sagi rodu Atrydów miał świadomość, z czym się mierzy i jak trudne jest przeniesienie specyfiki książki do filmu. Ostateczny kształt Diuny (którą sam określa wielokrotnie jako „część pierwsza”) musiał stanowić kompromis między wiernością oryginałowi i przystępnością dla osób nieznających książek Herberta. Skupiono się na Paulu Atrydzie i jego relacji z matką. Villeneuve porównał swój film do wprowadzenia, dzięki któremu druga część mogłaby przedstawiać historię w głębszym kontekście i poruszać wątki, które w pierwszej części byłyby dla niektórych trudne do zrozumienia. Reżyser zapewnił, że jeśli wytwórnia da zielone światło, to zdjęcia do sequelu Diuny rozpoczną się w 2022 roku.

Dennis Villeneuve o szansie na kontynuację Diuny - ilustracja #2

A jaka scena nie znalazła się w ostatecznej wersji filmu? Villeneuve wyjawił z żalem, że wycięto sekwencję gry Gurneya Hallecka na balisecie… Najprawdopodobniej długość filmu była decydującym czynnikiem, który ograniczył twórców. Co ciekawe, wspomniany fragment został wycięty także z filmowej adaptacji Diuny Davida Lyncha, a pojawił się dopiero w wersji rozszerzonej (fragment obejrzycie tu).

Premiera Diuny już 15 października w kinach i usłudze HBO Max (choć jest ona wciąż niedostępna w Polsce).