Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2022, 08:28

autor: Adrian Werner

Disco Elysium stało się przyjazne dyslektykom, także tym w Polsce

Disco Elysium otrzymało aktualizację wprowadzającą ułatwienia dla graczy z dysleksją.

Studio ZA/UM postanowiło pomóc fanom Disco Elysium cierpiącym na dysleksję.

  1. Zespół wypuścił nowy patch do gry, który wprowadza dodatkowe czcionki, ułatwiające dyslektykom odbiór tekstów.
  2. W przypadku polskiej lokalizacji zaimplementowano czcionkę OpenDyslexic. Z niej mogą też korzystać osoby bawiące się w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz portugalskim.
  3. Z kolei czcionka Nanum Square Round została użyta w języku koreańskim, a Adys w rosyjskim. Obecnie twórcy szukają odpowiednich rozwiązań tego typu dla chińskiej wersji językowej.
  4. Czcionki zostały wybrane po konsultacjach z naukowcami oraz tłumaczami.
Disco Elysium stało się przyjazne dyslektykom, także tym w Polsce - ilustracja #1
Porównanie standardowej czcionki z OpenDyslexic.

W tej grze takie zmiany są wyjątkowo przydatne dla osób z dysleksją, gdyż Disco Elysium jest bardzo obfitą produkcją pod względem tekstowym. Scenariusz produkcji zawiera ponad milion słów.

Przypomnijmy, że gra zadebiutowała na PC w październiku 2019 roku. Z kolei 30 marca 2021 r. ukazała się na PlayStation 4 oraz PS5 w rozszerzonej i ulepszonej wersji The Final Cut. Jej zawartość została udostępniona graczom pecetowym za darmo w formie aktualizacji.

To rozszerzone wydanie trafiło potem na konsole Xbox One, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch. Z kolei w grudniu ubiegłego roku doczekaliśmy się premiery polskiej wersji językowej.

Warto na koniec wspomnieć, że pecetowe Disco Elysium: The Final Cut zostało przecenione o 65% w ramach Steam Summer Sale. Grę można dzięki temu kupić za 50,04 zł. Oferta pozostanie ważna do 7 lipca.

  1. Disco Elysium – poradnik do gry
  2. Disco Elysium – strona oficjalna

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej