Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2014, 16:36

autor: Orbech

DayZ – prawdopodbnie wykradziono kod źródłowy gry

Mamy bardzo złą wiadomość dla fanów gry DayZ - nastąpiło włamanie hakerów na serwery firmy Bohemia Interactive, w wyniku którego najprawdopodobniej wykradziono kod źródłowy tytułu. Skutkiem całej akcji może być pojawienie się różnych podejrzanych modyfikacji, które negatywnie wpłyną na jakość produkcji.

Hakerzy nie mają litości... tym razem ich ofiarą padły serwery studia Bohemia Interactive. - DayZ – atak hakerów na serwery studia Bohemia Interactive. Wykradziono kod źródłowy gry? - wiadomość - 2014-05-15
Hakerzy nie mają litości... tym razem ich ofiarą padły serwery studia Bohemia Interactive.

Mamy bardzo złe wieści dla wszystkich fanów gry DayZ. Zaledwie dwa tygodnie temu poinformowaliśmy was, że tytuł zdążył sprzedać się już w nakładzie 2 milionów egzemplarzy w ramach usługi Steam Early Access. Teraz jednak firma Bohemia Interactive znalazła się w nie lada tarapatach, ponieważ nastąpiło włamanie na jej serwery, w wyniku którego najprawdopodobniej ukadziono kod źródłowy gry. Całe zamieszanie rozpoczęło się na forum Unknown Cheat, gdzie użytkownik BinaryWizzard doniósł na osobę, ukrywającą się pod nickiem DevDomo, która miała włamać się na serwery czeskiego studia. Z relacji wynikało, że haker miał skopiować z nich kod źródłowy samodzielnej wersji gry DayZ. Na forum można również było znaleźć screeny, na których widać było pliki tytułu, jakie znajdują się na dysku twardym hakera. Temat szybko zniknął z forum, lecz dzięki serwisowi Reddit, udało się zachować kopię usuniętego postu.

Niestety to nie jest żart, ponieważ studio potwierdziło włamanie na jego serwery. Na razie nie określono dokładnych skutków i skali włamania, lecz firma zapewniła, że celem hakera nie były prywatne dane graczy i na pewno nie są one zagrożone. Co prawda, deweloperzy nie potwierdzili jeszcze czy rzeczywiście skradziono kod źródłowy produkcji, jednak najprawdopodobniej tak się stało, bowiem w sieci można już znaleźć programy, pozwalające na uruchomienie kodu i ominięcie zabezpieczeń.

Podsumowując, co to wszystko oznacza? Przede wszystkim, hakerzy będą teraz w stanie stworzyć nielegalne modyfikacje, które umożliwią oszukiwanie w grze. To dopiero początek całej sprawy, ale można domniemywać, że w krótkim czasie DayZ pełne będzie różnej maści oszustów, a to niewątpliwie odciśnie piętno na rozgrywce i zrujnuje zabawę pozostałym, uczciwym graczom. Twórcy gry na bieżąco badają całą sprawę i wkrótce możemy spodziewać się więcej informacji na ten temat. Miejmy nadzieję, że Czesi poradzą sobie z tym problemem i cała kabała nie odbije się nazbyt negatywnie na przyszłości DayZ.