Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lipca 2014, 08:33

autor: Adrian Werner

Czerwcowe NPD - triumf Watch_Dogs i doskonała sprzedaż konsol nowej generacji

W czerwcu amerykański rynek zaliczył duży wzrost przychodów, dzięki wyśmienitej sprzedaży konsol PlayStation 4 i Xbox One. Wśród gier największą popularnością cieszyło się Watch_Dogs.

Czerwiec upłynął pod znakiem Watch_Dogs, którego sprzedaż na całym świecie przekroczyła już 8 mln egzemplarzy. - Czerwcowe NPD - triumf Watch_Dogs i doskonała sprzedaż konsol nowej generacji - wiadomość - 2014-07-18
Czerwiec upłynął pod znakiem Watch_Dogs, którego sprzedaż na całym świecie przekroczyła już 8 mln egzemplarzy.

Organizacja analityczna NPD udostępniła dane z wynikami amerykańskiego rynku gier za czerwiec tego roku. Sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych dała w tym okresie 736,4 mln dolarów przychodu, czyli o 24 % więcej niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym. Warto dodać, że nawet ta imponująca kwota stanowi jedynie część tego, co Amerykanie wydali na swoje hobby. Raporty firmy nie uwzględniają handlu używanymi egzemplarzami gier, dystrybucji elektronicznej oraz mikropłatności.

  1. NPD – strona oficjalna

Gry

W minionym miesiącu Amerykanie wydali na nowe gry pudełkowe 286,8 mln dolarów, co stanowi spadek o 3% Powodem tego był brak dużych premier, podczas gdy w zeszłym roku w czerwcu do sprzedaży trafiło The Last of Us. Ponadto gracze zakupili sporo egzemplarzy drogich PlayStation 4 i Xboksa One, co dla wielu osób wiązało się z ograniczeniem ilości kupowanych gier.

Dziesiątka największych bestsellerów prezentowała się następująco:

#

Gra:

Platformy:

1.

Watch_Dogs

PS4, 360, Xbox One, PS3, PC

2.

Mario Kart 8

Wii U

3.

Minecraft

360, PS3

4.

UFC

PS4, Xbox One

5.

FIFA 14

PS4, 360, Xbox One, PS3, Vita

6.

NBA 2K14

360, PS3, PS4, Xbox One, PC

7.

Wolfenstein: The New Order

PS4, Xbox One, 360, PS3, PC

8.

Call of Duty: Ghosts

360, PS4, PS3, Xbox One, Wii U, PC

9.

Tomodachi Life

3DS

10.

Grand Theft Auto V

360, PS3

Analizując to zestawienie warto pamiętać, że NPD nie śledzi sprzedaży w dystrybucji elektronicznej, ani handlu używanymi egzemplarzami gier.

Sprzęt

Sprzedaż konsol przyniosła 292,7 mln dolarów przychodu, czyli aż o 106% więcej niż w roku ubiegłym. Natomiast wzrost o 2% zanotował rynek akcesoriów, który wygenerował 142,3 mln dolarów.

Najlepiej sprzedającą się konsolą okazało się PlayStation 4, pokonując Xboksa One. Jest to o tyle warte uwagi, że czerwiec był pierwszym miesiącem, w którym obie platformy kosztowały tyle samo. Obniżka cen nie umożliwiła więc firmie Microsoft odniesienia zwycięstwa nad konkurencyjnym Sony, ale i tak miała dobroczynny wpływ na popularność Xboksa One, który w czerwcu rozszedł się w dwukrotnie większej ilości egzemplarzy niż w maju.

Warto też wspomnieć, że łączna sprzedaż nowych konsol Sony i Microsoftu była o 80% większa niż wynik osiągnięty wspólnie przez Xboksa 360 i PlayStation 3 w czerwcu 2013 r.

Powody do zadowolenia ma również korporacja Nintendo. W minionym miesiącu Wii U zakupiło 140 tysięcy Amerykanów, co stanowi wzrost aż o 233% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Głównym powodem tego sukcesu jest gra Mario Kart 8, którą w Stanach Zjednoczonych nabyło już 885 tysięcy osób. Dobrze radzi sobie również konsola przenośna 3DS, mogąca pochwalić się wynikiem 150 tysięcy sztuk, czyli o 55% większym niż w maju, ale mniejszym niż 225 tys. osiągnięte w czerwcu 2013 r.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.