Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2020, 10:57

autor: Aquma

Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery

CD Projekt traci na giełdzie po przełożeniu premiery Cyberpunka 2077, jednak spadki nie są tak duże, jak można by się spodziewać. Na informacje reagują też gracze na całym świecie – przy czym tym razem przeważają opinie negatywne i pesymistyczne.

Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery - ilustracja #1
W Cyberpunka 2077 zagramy dopiero w listopadzie. Miejmy nadzieję.

W SKRÓCIE:

  1. CDPR traci na giełdzie po informacji o przesunięciu CP2077, ale spadki nie są duże;
  2. gracze przyjęli wieści znacznie mniej wyrozumiale niż ostatnim razem;
  3. dziennikarze są podzieleni – część uważa, że decyzja była do przewidzenia, a część, że jest ona dużą niespodzianką;
  4. wiele osób pisze o kasowaniu zamówień przedpremierowych i spodziewa się, że gra ukaże się dopiero w przyszłym roku.

Wczoraj doszły nas przykre wieści o (kolejnym) przełożeniu premiery Cyberpunka 2077. Produkcja CD Projekt RED zadebiutuje dwa miesiące później niż planowano – 19 listopada. Jak można się domyślić, na sytuację zareagowała zarówno giełda, jak i branża. Oczywiście, swoje zdanie w tej sprawie mają też gracze.

Cyberpunk 2077 – giełda reaguje na przesunięcie premiery

Jak zwykle w podobnych sytuacjach, wieści o przesunięciu premiery odbiły się negatywnie na kursie akcji CD Projektu na warszawskiej giełdzie. Na ten moment za jedną akcję trzeba zapłacić 382,5 złotych (spadek o 1,24%). Warto odnotować, że w chwili otwarcia sesji giełdowej kurs był jeszcze niższy (373,4 zł), ale doszło do odbicia. Wahania kursu obrazuje poniższy wykres.

Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery - ilustracja #2
Kurs akcji CD Projekt SA. Źródło: Bankier.pl.

Zmiana daty premiery okiem dziennikarzy

Sprawę komentują też dziennikarze. Zdaniem Jasona Schreiera z Bloomberg News przesunięcie premiery to w gruncie rzeczy dobra wiadomość dla graczy konsolowych – nie będą musieli zastanawiać się, czy powinni poczekać kilka miesięcy na nową generację konsol.

W branży nie ma jednak w tym względzie jednomyślności, co widać na przykładzie wypowiedzi Krystiana Smoszny i Marcina Strzyżewskiego z naszej redakcji. Pierwszy z nich zwraca też uwagę, że decyzja polskiego studia może odbić się na planach innych wydawców – Cyberpunk 2077 wzbudza ogromne zainteresowanie i firmy mogą nie być chętne do wchodzenia na kurs kolizyjny z CD Projekt RED.

Kolejne przesunięcie premiery wydaje się być dużą niespodzianką, zwłaszcza że Redzi nie szczędzili starań aby przekonać wszystkich, że ani pandemia koronawirusa, ani inne czynniki nie wpłyną negatywnie na dopieszczanie produktu. Rzeczywistość, jak zwykle, okazała się zupełnie inna. Obsuwa na szczęście nie jest duża (dwa miesiące i dwa dni) i wszyscy oczekujący muszą jedynie uzbroić się w więcej cierpliwości. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy co dzieje się w Ubisofcie, bo zakładamy, że oba duże tytuły Francuzów przygotowywane na ten rok - Watch Dogs: Legion i Assassin's Creed: Valhalla - nie będą chciały wejść w kurs kolizyjny z teoretycznie najbardziej oczekiwaną grą tego roku. Nieoczekiwana zmiana daty wydania Cyberpunka 2077 może doprowadzić do korekty premier innych produkcji. Ubisoft ma ułatwioną sprawę o tyle, że jeszcze ich nie podał – stwierdził redaktor naczelny naszego portalu, Krystian Smoszna.

Biorąc pod uwagę, że tak jak większość firm na świecie, CD Projekt musiał nagle przeorganizować pracę całej załogi na działanie z domu, nie do końca się dziwię temu, co się teraz dzieje. Zwłaszcza że mówimy o firmie, która nie ma żadnego doświadczenia ze strzelankami, grami FPP i science fiction, która chce zrobić bardzo ambitny miks FPS-a i RPG w klimacie SF – pisze redaktor gry-online.pl, Marcin Strzyżewski.

Cyberpunk 2021, czyli co na to gracze?

Jak można się domyślić, gracze nie są zbyt zadowoleni z przesunięcia premiery jednego z najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku – szczególnie, że w związku z pandemią koronawirusa, przez ostatnie parę miesięcy nie mieliśmy zbyt wielu głośnych premier. Na forum Reddit nie brakuje wypowiedzi dających upust frustracji. Sporo osób spodziewa się wręcz, że w ogóle nie zagra w omawianą produkcję w tym roku.

W ogóle by mnie to nie zaskoczyło (przesunięcie premiery na 2021 rok - przyp. red.). Byli pewni kwietniowej premiery, potem wrześniowej, a teraz wierzą w listopadową. Na tym poziomie ta pewność nie znaczy już zbyt wiele. Właściwie to połowicznie już tego oczekuję – napisał stee-vo.

Serio, mam coraz mniej zaufania do tej gry. Ciągle przesuwają premierę, a równocześnie sprzedają coraz więcej śmieciowych bajerów. Nie pokazują faktycznej, solidnej zawartości, ledwo co informują. Nie kupię chrzanionego funko do gry, która jeszcze nie wyszła, a już na pewno nie kupię Xboksa. Nawet nie chcą nam pokazać, jak ta gra wygląda w tej chwili – zauważył jeffe_el_jefe.

Szkoda słów na nich. Po co w ogóle podawać termin, skoro później i tak ciężko go dotrzymać. Podać, że w 2020 roku ma wyjść i jak będą gotowi oznajmić konkretną datę, to wtedy ogłosić, a nie denerwować ludzi. Ufam, że 25 czerwca pokażą coś, co osłodzi nam czekanie do listopada – napisał na naszym forum p4go.

Zdarzają się też osoby podchodzące do sprawy bardziej wyrozumiale – uważające, że deweloperzy powinni poświęcić tyle czasu na dopracowanie gry, ile potrzebują – jednak tym razem jest ich zdecydowanie mniej w przypadku ostatniej obsuwy. Gracze ewidentnie mają dość łamania obietnic i zmieniania „pewnych” dat premiery.

Nie przeszkadza mi to. Na zewnątrz będzie już zimno, a ja zdążę do tego czasu wypłakać wszystkie łzy – pisze Norantio.

Data premiery Cyberpunka 2077 – komentarze na śmiesznie

W sieci pojawiło się też sporo memów i obrazków komentujących zaistniałą sytuację humorystycznie. Kilka z nich znajdziecie poniżej.

Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery - ilustracja #3
V w dniu premiery gry.
Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery - ilustracja #4
W nawiązaniu do słynnego cytatu Shigeru Miyamoto: „gra opóźniona ostatecznie staje się dobra, zaś ta wydana zbyt wcześnie na zawsze pozostaje słaba”.
Cyberpunk 2077 – świat reaguje na przesunięcie premiery - ilustracja #5
„Jedyna osoba, która zagra w Cyberpunka 2077, kiedy w końcu wyjdzie”.
  1. Cyberpunk 2077 – strona oficjalna
  2. Wszystko o Cyberpunku 2077
  3. Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować
  4. Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR