Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2022, 21:20

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Survival w Night City; mod do Cyberpunka 2077 wprowadza głód i zmęczenie

Modyfikacja Live in Night City do Cyberpunka 2077 jeszcze bardziej pogłębia imersję gry. Wprowadza ona do rozgrywki aspekt głodu, pragnienia oraz zmęczenia, które znacząco odbijają się na sprawności V.

W SKRÓCIE:
  • Mod do Cyberpunka 2077 o nazwie Live in Night City wprowadza do rozgrywki trzy czynniki: głód, pragnienie oraz zmęczenie.
  • Zaniedbanie tych potrzeb poskutkuje obniżeniem sprawności V.
  • Twórca modyfikacji planuje rozszerzenie jej w przyszłości.

„W 2077 uznali moje miasto za najgorsze do życia w Ameryce. Główne problemy? Gigantyczna skala przestępczości i ubóstwo większe niż gdziekolwiek indziej. Nie da się ukryć, to prawda. A jednak wszyscy chcą tu mieszkać”. Te słowa V otwierają słynny zwiastun rodzimego Cyberpunka 2077 zaprezentowany na E3 w 2018 roku.

Można z nich wywnioskować, że przetrwanie na ulicach Night City to prawdziwe wyzwanie, godne Beara Gryllsa. Oczywiście twórcy gry celowali w jak największą grupę odbiorców, zatem o dokładnej symulacji przetrwania w cyberpunkowej betonowej dżungli nigdy nie było mowy. Jednak „ograniczenie” to nie dotyczy moderów, którzy wzięli się i za ten aspekt rozgrywki.

Survival w Night City; mod do Cyberpunka 2077 wprowadza głód i zmęczenie - ilustracja #1
Modyfikacji brakuje tylko intra z Dzikiego Gonu: „Patrzę na was… głodnych… przerażonych…”. Źródło: Nexus Mods.

Tak oto powstał mod Live in Night City. Modyfikacja stara się jeszcze bardziej „zwiększyć imersję” poprzez wprowadzenie trzech czynników: głodu, pragnienia oraz zmęczenia. Domyślnie zaniedbanie ich nie zaowocuje śmiercią protagonisty/protagonistki, ale zdecydowanie obniży jego/jej sprawność.

Jedzenie oraz napoje obniżą poziom głodu i pragnienia V, a wizyta w naszym apartamencie na krótką drzemkę – bądź wypoczynek na sofie – zniwelują status zmęczenia. Ustawienia modyfikacji możemy w dowolnym momencie zmienić w menu gry, w tym dostosować powiadomienia dotyczące potrzeb V. Projekt wspiera na ten moment języki angielski, francuski oraz niemiecki. Jego twórca zapowiedział, że kolejne lokalizacje pojawią się już niebawem (GitHub).

Survival w Night City; mod do Cyberpunka 2077 wprowadza głód i zmęczenie - ilustracja #2
Powiadomienia o statusie potrzeb V. Źródło: Nexus Mods.

Moder stojący za Live in Night City planuje w przyszłości zupełnie przeplanować HUD, a także zaimplementować opcję sprawiającą, że V umrze po dostatecznym zaniedbaniu swoich potrzeb. Dodatkowo zamierza wprowadzić zarządzanie higieną postaci oraz bardziej skomplikowany system metabolizmu.

Survival w Night City; mod do Cyberpunka 2077 wprowadza głód i zmęczenie - ilustracja #3
Menu ustawień modyfikacji. Źródło: Nexus Mods.

Twórca modyfikacji dąży także do zaprogramowania korelacji wprowadzonych potrzeb z niektórymi czynnościami V – jak sprint bądź seks – oraz jego/jej wszczepami. Niewykluczone, iż zwiększy również nacisk na aspekt mieszkalnictwa, choćby poprzez wdrożenie opcji craftingu wyłącznie w mieszkaniu postaci. Trzeba przyznać, że modyfikacja prezentuje się naprawdę interesująco. Chętni mogą ją pobrać ze strony Nexus Mods.