Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2020, 18:03

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Commandos 2 HD Remaster ocenzurowane [Aktualizacja]

Jak pokazały zamknięte beta-testy, zremasterowana wersja gry Commandos 2 została ocenzurowana. Usunięto z niej swastyki i symbole Cesarstwa Wielkiej Japonii, a także animacje płonących przeciwników. Nie należy też zapominać, że nie znajdziemy w niej trybu co-op.

Aktualizacja

Jeden z deweloperów posługujący się pseudonimem Unerde zabrał głos w poświęconej cenzurze gry Commandos 2: HD Remaster dyskusji na platformie Steam. Jak napisał, „na całym świecie będzie tylko jedna wersja Commandos 2: HD Remaster i nie będzie zawierała żadnych symboli, portretów, przemówień ani innych zasobów, które mogłyby naruszać prawo w wielu krajach”. Powodem takiego stanu rzeczy jest chęć zadbania o „jak najlepsze wrażenia” graczy oraz uniknięcia opóźnień i potencjalnych zakazów sprzedaży omawianej produkcji w poszczególnych państwach, co mogłoby doprowadzić do tworzenia niepotrzebnych podziałów wśród graczy. W jednej z kolejnych wypowiedzi twórca stwierdził natomiast, że deweloperzy „nikogo nie zmuszają do zakupu gry”, a usunięte symbole „nie mają wpływu na rozgrywkę”, gdyż Commandos 2: HD Remaster to gra wideo, a nie „historyczna dokumentacja II wojny światowej”. Dzięki za cynk, Dead Men!

W tym momencie nie pozostaje nic innego, jak przypomnieć, że bardzo podobne stanowisko swego czasu prezentował Patrick Söderlund z Electronic Arts, odnosząc się do zarzutów wobec gry Battlefield V. Choć ostatecznie owa produkcja odniosła sukces, jej wydawca i tak nie był zadowolony z osiągniętych przez nią wyników sprzedaży.

Oryginalna wiadomość

Jutro (tj. 24 stycznia) na platformie Steam zadebiutuje gra Commandos 2: HD Remaster, czyli zremasterowana wersja kultowej strategii taktycznej z 2001 roku. Zamknięte beta-testy tego tytułu pokazały, że odpowiedzialna za jego przygotowanie ekipa Yippee! Entertainment postanowiła nie tylko udoskonalić grafikę i nieco usprawnić samą grę (zmodernizować interfejs oraz przygotować nowy samouczek). Jak się bowiem okazuje, w porównaniu z oryginałem produkcja została ocenzurowana i „ugrzeczniona”.

Nim przejdziemy do omówienia problemu, przypominamy, że omawiany remaster otrzyma nad Wisłą kinową lokalizację. Poza tym warto odnotować, że wiosną pojawi się on również na PlayStation 4, Xboksie One i Nintendo Switch.

Jak można zobaczyć w powyższym materiale wideo, który pochodzi ze wspomnianej wersji beta, pierwszym objawem cenzury jest brak swastyk. Jest to o tyle ciekawe, że nawet w Niemczech, gdzie wcześniej prawo zabraniało pokazywania nazistowskich symboli w grach wideo, w sierpniu 2018 roku zezwolono na implementowanie w nich „symboli niekonstytucyjnych organizacji” (pod warunkiem, że ich obecność będzie służyć „celom artystycznym lub naukowym” bądź zaprezentowaniu „aktualnych lub historycznych wydarzeń”). Commandos 2: HD Remaster, jako produkcja, której akcję osadzono podczas II wojny światowej, wpasowuje się w ową definicję. Jaki był zatem cel tej cenzury?

Na tym jednak nie koniec, gdyż w omawianej wersji beta próżno też szukać symboliki Cesarstwa Wielkiej Japonii. Co ciekawe, „problematyczne” symbole nie zostały zastąpione innymi – samoloty z Kraju Kwitnącej Wiśni nie zostały więc w żaden sposób ozdobione, niemieccy żołnierze noszą proste opaski na ramionach, a w nazistowskich budynkach znajdziemy jedynie „gołe” krwistoczerwone flagi. Co ciekawe, w grze nie zobaczymy też animacji płonących przeciwników po potraktowaniu ich miotaczem ognia. Nie należy również zapominać, że autorzy remastera pozbawią nas trybu współpracy, który był dostępny w pierwowzorze.

Pomnik Buddy rozpaczającego nad losem zremasterowanych Commandosów (2020, dramatyzowane). - Commandos 2 HD Remaster ocenzurowane [Aktualizacja] - wiadomość - 2020-01-23
Pomnik Buddy rozpaczającego nad losem zremasterowanych Commandosów (2020, dramatyzowane).

Obecnie nie wiadomo czy w pełnej wersji omawianej produkcji sytuacja ulegnie zmianie. Jeśli nie, śmiało będzie można stwierdzić, że odpowiedzialni za remaster drugich Commandosów deweloperzy z Yippee! Entertainment zdecydowanie „przedobrzyli”, by ich dzieło przypadło do gustu możliwie największej liczbie graczy.

  1. Commandos 2: HD Remaster na platformie Steam
  2. Commandos 2 HD i Praetorians HD – oryginały vs remastery