Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 sierpnia 2019, 17:40

autor: Ender

Ciemny kryształ: Czas buntu debiutuje w serwisie Netflix

Zgodnie z zapowiedziami, w serwisie Netflix zadebiutował właśnie dziesięcioodcinkowy serial fantasy Ciemny kryształ: Czas buntu. Jest on prequelem kultowego filmu Ciemny kryształ, stworzonego w 1982 roku przez twórcę Muppetów, Jima Hensona.

W serwisie Netflix debiutuje dziś dziesięcioodcinkowy serial fantasy Ciemny kryształ: Czas buntu, który został zapowiedziany w 2017 roku, a pod koniec maja tego roku otrzymał pierwszy zwiastun. Jest to jedna z największych tegorocznych produkcji streamingowego giganta. Seria stworzona została jako prequel kultowego filmu przygodowego Ciemny kryształ (ang. The Dark Crystal), który zadebiutował w kinach w 1982 roku. Obraz został wyprodukowany przez Jima Hensona (twórca Muppetów, Fraglesów, współtwórca sukcesu Ulicy Sezamkowej), a także jego bliskiego współpracownika Franka Oza (reżyser filmów takich jak Little Shop of Horrors i Muppety podbijają Broadway). Podobnie jak w przypadku oryginału, wszyscy bohaterowie serii są wykonanymi z dbałością o detale marionetkami, w które życie zostało tchnięte przez specjalistów i lalkarzy z wytwórni Jima Hensona. Warto zaznaczyć, że serial posiada pełny polski dubbing aktorski.

Ciemny kryształ: Czas buntu przenosi nas na umierającą planetę Thera, której mieszkańców zabija powoli tajemnicza choroba. Przyczyną postępującej katastrofy jest stanowiący źródło niewyobrażalnej mocy Kryształ Prawdy, który został skażony przez złą, ptakopodobną rasę Skeksów. W podróż, w celu uratowania całego świata, wyrusza trójka dzielnych, przypominających elfy Gelfingów. Twórcami serialu są Jeffrey Addiss oraz Will Matthews. Reżyserią zajął się Louis Leterrier, który wcześniej był odpowiedzialny za takie produkcje, jak Iluzja, Starcie tytanów czy Transporter. W angielskiej wersji językowej głosy poszczególnym postaciom użyczyły takie gwiazdy, jak Mark Hamill (cykl Gwiezdne wojny), Helena Bonham Carter (cykl Harry Potter, Fight Club, Jak zostać królem), Nathalie Emmanuel (Gra o tron, cykl Szybcy i wściekli), Natalie Dormer (Gra o tron, Igrzyska śmierci: Kosogłos), Andy Samberg (Brooklyn 9-9) czy Alicia Vikander (Tomb Raider, Dziewczyna z portretu).

Przy produkcji serialu twórcy wykorzystują klasyczne techniki lalkarskie i marionetki. Fantastyczny świat Thery został z kolei stworzony przy udziale współczesnych technik CGI. - Ciemny kryształ: Czas buntu debiutuje w serwisie Netflix - wiadomość - 2019-08-30
Przy produkcji serialu twórcy wykorzystują klasyczne techniki lalkarskie i marionetki. Fantastyczny świat Thery został z kolei stworzony przy udziale współczesnych technik CGI.

Dodajmy, że na podstawie debiutującego dziś serialu powstaje taktyczna gra RPG, zatytułowana The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, która jest opracowywana przez studio BonusXP, odpowiadające także za inną wydaną niedawno adaptację popularnej serii Netfliksa – Stranger Things 3: The Game. Tytuł ma pojawić się na komputerach PC, PlayStation 4, Xboksie One oraz Nintendo Switch.

  1. Strona serialu Ciemny kryształ: Czas buntu na Netfliksie