Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2019, 11:00

autor: AlexB

Chiński problem w Apex Legends, czyli jak zniwelować liczbę oszustów

Gracze Apex Legends proszą studio Respawn o wprowadzenie blokady regionalnej na Chiny. Ich zdaniem to właśnie z tego kraju pochodzi najwięcej oszustów utrudniających rywalizację.

Apex Legends stało się niespodziewanym hitem tego roku. W tę sieciową strzelankę opartą o tryb battle royale od studia Respawn Entertainment w miesiąc od premiery na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One zagrało przeszło 50 milionów osób. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, pewien procent z tej liczby to oszuści używający wszelkiej maści programów, służących na przykład do automatycznego celowania. Niedawno twórcy pochwalili się, że bany otrzymało już ponad 355 tysięcy nieuczciwych kont. Problem jednak wciąż istnieje i część miłośników Apex Legends wydaje się wiedzieć, jak można go skutecznie zniwelować – należy uniemożliwić Chińczykom zabawę z resztą świata.

Zdaniem wielu graczy Apex Legends, odizolowanie Chińczyków od reszty świata zniwelowałoby ryzyko spotkania oszusta na serwerze. - Chiński problem w Apex Legends, czyli jak zniwelować liczbę oszustów  - wiadomość - 2019-03-15
Zdaniem wielu graczy Apex Legends, odizolowanie Chińczyków od reszty świata zniwelowałoby ryzyko spotkania oszusta na serwerze.

Jedna z próśb o założenie blokady regionalnej na Chiny pojawiła się na Reddicie. Użytkownik o pseudonimie FreshmeatOW zauważył, że gracze z Państwa Środka stanowią problem nie tylko w Apex Legends, ale również innych grach sieciowych. Co więcej, oszuści z pozostałych części świata nierzadko używają narzędzi stworzonych przez Chińczyków. Jako przykład podane zostaje Playerunknown's Battlegrounds, w którym ponoć aż 99% zbanowanych kont pochodziło z omawianego państwa (via TheGamer). Po wprowadzeniu we wrześniu ubiegłego roku odpowiednich ograniczeń na kłopotliwych Azjatów, liczba cheaterów na pozostałych serwerach drastycznie spadła.

„Nie róbcie tych samych błędów, co inne firmy (jak na przykład Bluehole/PUBG) i po prostu odizolujcie problem najszybciej jak się da” - podkreśla FreshmeatOW.

Niestety, problem z oszustami w grach sieciowych polega na tym, że niewiele rzeczy ich odstrasza od tego procederu. Twórcy gier mogą ich banować, nakładać kary, a nawet składać zawiadomienia o przestępstwach, a oni wciąż powracają, by uprzykrzać życie normalnym graczom. Dlatego też rozwiązanie zaproponowane przez użytkownika FreshmeatOW i jemu podobnych wydaje się jak najbardziej logiczne – po prostu trzeba odizolować problem. Raczej nie zlikwiduje go to całkowicie, lecz z pewnością wyraźnie zniweluje.

  1. Oficjalna strona gry Apex Legends
  2. Apex Legends – kompendium wiedzy