futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 października 2021, 12:30

Chiński komputer kwantowy miliony razy szybszy od maszyny Google?

Postęp w rozwoju komputerów kwantowych nabiera tempa. Chińczycy wychodzą na prowadzenie dzięki swojej maszynie, nawet milion razy szybszej od podobnego urządzenia Google.

W SKRÓCIE:
  • Chiński komputer kwantowy miliony razy szybszy od amerykańskich? W świecie kwantów wszystko wydaje się być możliwe.

Przyszłością komputerów wydają się być kwanty. Kwantowe maszyny, choć na razie wielkie i niedokładne, wydajnością deklasują nawet najmocniejsze procesory oparte na krzemie. Jednym z najbardziej znanych, działających komputerów kwantowych jest Sycamore, będący dziełem Google. Chińczycy także mają spore osiągnięcia na tym polu – twierdzą nawet, że posiadają kwantowe urządzenie miliony razy szybsze od tworu firmy z Mountain View.

Zuchongzhi 2, bo tak nazywa się ten komputer, to wersja rozwojowa wcześniejszej maszyny, która – posiadając 66 kubitów – już była szybsza niż 55-kubitowy Sycamore. Takie informacje podano w państwowej telewizji CCTV, jak informuje serwis Interested Engineering. Nowszy komputer także posiada 66 kubitów, lecz jest znacznie szybszy, choć, jak twierdzą Chińczycy, nadal popełnia sporo błędów.

W następnym kroku mamy nadzieję osiągnąć kwantową korekcję błędów – zajmie to cztery do pięciu lat ciężkiej pracy.

Tak twierdzi profesor Pan z Uniwersytetu Nauki i Technologii Chin w Hefei. Chińczycy posiadają także drugą maszynę, która ma deklasować amerykańskie osiągnięcia. Komputer kwantowy działający dzięki światłu Jiuzhang 2 w jednej milisekundzie ma wykonywać zadanie, które konwencjonalnej maszynie zajęłoby 30 bilionów lat. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie, choć rodzi też wątpliwości. Działanie procesorów kwantowych jest trudne do zrozumienia nawet dla wielu specjalistów, więc porównywanie ich wydajności może być nieco abstrakcyjne.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej