Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 października 2010, 08:47

autor: Adrian Werner

Champions Online za darmo w przyszłym roku

Ostatnimi czasy coraz więcej produkcji MMO przestawia się z abonamentów na rzecz jednej z wariacji modelu darmowego. Studio Cryptic ogłosiło właśnie, że w przyszłym roku do długiej już listy gier tego typu dołączy Champions Online.

Ostatnimi czasy coraz więcej produkcji MMO przestawia się z abonamentów na rzecz jednej z wariacji modelu darmowego. Studio Cryptic ogłosiło właśnie, że w przyszłym roku do długiej już listy gier tego typu dołączy Champions Online.

Champions Online za darmo w przyszłym roku - ilustracja #1

Autorzy postanowili wprowadzić dwa systemy płatności. Za darmo uzyskamy dostęp do większości elementów gry, natomiast osoby, które zdecydują się wciąż opłacać abonament dostaną dodatkowe możliwości i bonusy. Przede wszystkim bawiący się za darmo (tzw. srebrni gracze) nie otrzymają mieli pełnej swobody w tworzeniu i rozwijaniu postaci. Zamiast tego wybiorą pomiędzy kilkoma tzw. Heroicznymi Archetypami. Będą to staranie zaprojektowane ścieżki rozwoju pozwalające zbudować bohatera o charakterystyce odpowiadającej konkretnemu komiksowemu archetypowi. Przykładowo, ścieżka nazwana Blade umożliwi nam wcielenie się we władającego ostrzem herosa, którego specjalnością jest zadawanie potężnych obrażeń pojedynczemu wrogowi. Natomiast postawienie na Brute da nam postać o słabszych ciosach, ale za to potrafiącą zaatakować naraz całą grupę nieprzyjaciół.

W dniu uaktywnienia systemu darmowego wprowadzonych zostanie osiem Heroicznych Archetypów, a potem co miesiąc dodawane mają być nowe. Natomiast złoci gracze, czyli ci opłacający abonament będą mogli wybrać tzw. Swobodny Archetyp, który pozwoli im dowolnie kształtować moce swojej postaci. Nie wiadomo jeszcze jak wyglądać ma konwersja bohatera ze złotego konta na srebrne. Ponadto, dla korzystających z systemu darmowego część elementów gry (np. niektóre kostiumy, zestawy przygód czy specjalne metody podróżowania po mapie) dostępna będzie jedynie za dodatkową opłatą. Na oficjalnej stronie pojawiła się już dokładna rozpiska różnic między złotymi i srebrnymi graczami.

Champions Online za darmo w przyszłym roku - ilustracja #2

Aktualizacja dodająca opcję gry za darmo wprowadzi ponadto sporo innych zmian. Autorzy zwrócili uwagę, że choć jednym z najbardziej cenionych przez fanów elementów jest bardzo elastyczny system supermocy, to jednocześnie potrafi on czasem przytłaczać i opisy poszczególnych talentów nie zawsze są wystarczająco jasne. Dlatego wszystkie tekstowe definicje mocy zostaną napisane od nowa, a ich działanie w samej grze również czeka solidna przeróbka. Przykładowo, chwyty zostaną ograniczone do tylko kilku rodzajów, dzięki czemu ich zastosowanie będzie mieć łatwiejsze do przewidzenia konsekwencje. Potężnej rozbudowie ulegnie również wirtualny sklepik. Jego asortyment wzbogaci się m.in. o przedmioty regenerujące zdrowie i energię, zwiększające obrażenia czy umożliwiające błyskawiczny transport całej drużyny do naszej lokacji.

Darmowy model wprowadzony zostanie w przyszłym roku, a już w listopadzie ruszą jego beta testy. Warto tu zauważyć, że zaproponowane rozwiązania są bardzo podobne do tych, które zastosowali twórcy Lord of the Rings Online. W przypadku MMO opartego na twórczości Tolkiena okazało się to strzałem w dziesiątkę i w krótkim czasie obroty wzrosły dwukrotnie. Cryptic bez wątpienia ma ochotę powtórzyć ten wyczyn.