Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 stycznia 2019, 20:27

autor: Vergil

Czeska drama o recenzję Hitmana 2

Redakcja serwisu Bonusweb.cz donosi, że ze względu na słowa krytyki zawarte w jego recenzji gry Hitman 2, czeski oddział firmy Cenega zerwał z nią współpracę. Firma naciskała podobno, by wprowadzić pewne zmiany w tekście, na co redaktorzy nie wyrazili zgody.

Na łamach Bonusweb.cz, czyli czeskiego serwisu poświęconego grom wideo, należącego do portalu iDNES.cz, opublikowano intrygującą wiadomość. Za jej pośrednictwem redakcja poinformowała, że firma Cenega (która operuje na tamtejszym rynku, podobnie jak w Polsce wydając gry z portfolio Segi, Capcomu, Take Two, Square Enix czy Bethesdy) zerwała z nią współpracę za nieprzychylną recenzję gry Hitman 2. Warto tutaj dodać, że pomimo tej samej nazwy, czeska i polska Cenega to dwa oddzielne byty. W całej naszej historii nie spotkaliśmy się z takim zachowaniem ze strony polskiego biura firmy.

Wcześniej do redakcji Bonusweb.cz zwróciła się bowiem Kristýna Fleissigová, która w czeskim oddziale Cenegi zajmuje się kwestiami związanymi z public relations, wymagając podobno wprowadzenia zmian w wyżej wspomnianej recenzji. Fleiisigovej nie spodobała się krytyka przerywników filmowych, które recenzent opisał jako „obrzydliwe i tanie”, opinia, wedle której Hitman 2 to bardziej paczka misji do poprzedniej odsłony cyklu niż jej pełnoprawna kontynuacja, a także stwierdzenie, że z zakupem tego tytułu lepiej się wstrzymać do obniżki ceny. Kiedy redakcja odmówiła jakiejkolwiek korekty, Fleissigová poinformowała, że serwis trafił na swoistą „czarną listę”, przez co nie będzie otrzymywał od czeskiej Cenegi gier do recenzji.

Hitman jaki jest, każdy widzi. Najnowsza odsłona cyklu nie wprowadziła rewolucyjnych zmian do sprawdzonej formuły. - Czeska drama o recenzję Hitmana 2 - wiadomość - 2019-01-25
Hitman jaki jest, każdy widzi. Najnowsza odsłona cyklu nie wprowadziła rewolucyjnych zmian do sprawdzonej formuły.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że recenzja będąca kością niezgody pomiędzy serwisem a czeskim oddziałem firmy Cenega została zwieńczona wysoką notą (75%). Autor zwraca w niej uwagę na szereg zalet Hitmana 2, czyli projekty poziomów, system skradania, szeroki zakres możliwości, jakimi dysponuje gracz w każdej misji czy choćby poczucie humoru deweloperów. Wśród wad wymienia natomiast cenę, krótką pierwszą misję, okazjonalne problemy ze sztuczną inteligencją czy wreszcie wyżej wspomniany brak większych innowacji oraz cutsceny. Inna sprawa, że ów artykuł został opublikowany 14 listopada; dziwi więc fakt, że sprawa znalazła swój finał (albo i nie) dopiero ponad dwa miesiące później.

W chwili, w której są pisane te słowa, czeska Cenega nie wydała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Dystrybutor nie odpowiedział również na próby kontaktu ze strony serwisu Bonusweb.cz.

Przypomnijmy, że Hitman 2 zadebiutował na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One 13 listopada 2018 roku; w Polsce tytuł doczekał się kinowej lokalizacji. Gra zebrała wysokie oceny, których średnia wynosi według serwisu Metacritic 82% (dla wersji na PC oraz konsolę Sony) i 84% (w przypadku edycji na platformę Microsoftu).

  1. Oficjalna strona internetowa gry Hitman 2
  2. Recenzja gry Hitman 2 – kolejny krok ku skradankowej perfekcji
  3. Poradnik do gry Hitman 2