Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 maja 2013, 20:47

autor: Łukasz Szliselman

CD Projekt RED potwierdza – będzie oddział w Krakowie

Latem tego roku powstanie nowy oddział studia CD Projekt RED w Krakowie. Polski deweloper ma konkretne plany na rozwój – choć obecnie największe nadzieje pokłada w sukcesie Wiedźmina 3, w przyszłości firma chce zarabiać m.in. licencjonując autorską technologię RED Engine.

Obecnie firma CD Projekt kojarzona jest na świecie przede wszystkim z serii gier o wiedźminie - CD Projekt RED potwierdza – będzie oddział w Krakowie - wiadomość - 2013-05-16
Obecnie firma CD Projekt kojarzona jest na świecie przede wszystkim z serii gier o wiedźminie

Krakowskie studio

W rozmowie z telewizją TVN Adam Kiciński, prezes CD Projekt, potwierdził, że latem firma planuje otworzyć nowy oddział studia CD Projekt RED w Krakowie, tym samym sprawdziły się doniesienia z zeszłego miesiąca. Poczyniono już ku temu odpowiednie kroki – wynajęto biuro, zatrudniono około dwudziestoosobowy zespół deweloperski oraz, co najważniejsze, zaplanowano jakimi growymi projektami zajmie się nowa ekipa (choć szczegółów na ten temat na razie nie ujawniono). Kiciński wyjaśnia, że wybór miejsca padł na byłą stolicę naszego kraju, ze względu na to, że mieszka tam dużo zdolnych i doświadczonych twórców gier, którym nie uśmiecha się przeprowadzka do Warszawy.

Komercjalizacja RED Engine

W tym tygodniu do rąk graczy oddany został edytor REDkit – fragment technologii używanej przez studio CD Projekt RED. Posiadacze Wiedźmina 2 mogą za darmo kreować własne przygody, ale Kiciński zapowiada, że z czasem autorski RED Engine zostanie skomercjalizowany. Oznacza to, że deweloperzy zainteresowani tworzeniem gier w oparciu o polską technologię będą mogli wykupić licencję na korzystanie z silnika.

Edytor REDkit niewątpliwie na nowo rozbudzi zainteresowanie Wiedźminem 2 - CD Projekt RED potwierdza – będzie oddział w Krakowie - wiadomość - 2013-05-16
Edytor REDkit niewątpliwie na nowo rozbudzi zainteresowanie Wiedźminem 2

Wyniki finansowe

Nie da się ukryć, że pod względem finansowym CD Projekt radzi sobie ostatnio bardzo dobrze. Mimo braku premier, firmie udało ostatnio przynieść spore zyski (wyniki finansowe spółki za rok 2012 opisaliśmy jakiś czas temu), m.in. za sprawą rosnącej popularności sklepu Good Old Games. Jak wspomina Kiciński, jest to drugi najczęściej odwiedzany serwis dystrybucji cyfrowej na świecie. Spółka odnotowała, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dystrybucja cyfrowa wygenerowała przychody w wysokości około 13,26 milionów złotych. Cieszy również to, że mimo swoich lat, dwie pierwsze części Wiedźmina wciąż dobrze się sprzedają.

Obecnie CD Projekt skupia się na nadchodzących wielkimi krokami targach E3 (11-13 czerwca). Według Kicińskiego mają okazać się one przełomowym wydarzeniem w dziejach firmy. To właśnie wtedy po raz pierwszy zostanie pokazany publicznie Wiedźmin 3: Dziki Gon. Twórcy już szykują materiały, które mają wprawić dziennikarzy w zachwyt i wywindować trzecią odsłonę przygód Geralta na szczyt listy najbardziej oczekiwanych tytułów. Życzymy powodzenia!