Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 października 2019, 20:10

Call of Duty: Modern Warfare i autostrada śmierci - kolejne kontrowersje związane z Rosją

Mimo dobrego przyjęcia przez krytyków, Call of Duty: Modern Warfare podpadło graczom, co widać po niskiej średniej ocen w serwisie Metacritic. Główną przyczyną jest to, że twórcy zafałszowali w grze prawdziwą historię tzw. „autostrady śmierci”, przypisując Rosji winę za amerykański atak na cywilów.

Call of Duty: Modern Warfare to jedna z najbardziej kontrowersyjnych gier w historii. - Call of Duty: Modern Warfare i autostrada śmierci - kolejne kontrowersje związane z Rosją - wiadomość - 2019-10-29
Call of Duty: Modern Warfare to jedna z najbardziej kontrowersyjnych gier w historii.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak Call of Duty: Modern Warfare dość jednoznacznie przedstawia rosyjskich żołnierzy w roli brutalnych zbrodniarzy wojennych, nawiązując nawet w oczywisty sposób do współczesnej sytuacji politycznej w Syrii. Twórcy gry z Infinity Ward posunęli się jednak jeszcze dalej, przypisując Rosji w scenariuszu gry winę za jak najbardziej autentyczne i mocno kontrowersyjne wydarzenie, jakim było zbombardowanie przez Amerykanów i inne siły koalicji zatłoczonej autostrady w czasie pierwszej wojny w Zatoce w 1991 roku. Takie jednostronne wybielanie historii mocno nie spodobało się wielu graczom, i w połączeniu ze wspomnianym wcześniej kreowaniem ponurego wizerunku armii rosyjskiej, spowodowało ogromną lawinę niskich ocen w serwisie Metacritic. Na obecną chwilę średnia nota od użytkowników wynosi 3.4 i posiada prawie 1500 negatywnych recenzji.

UWAGA - wiadomość zawiera nieznaczne spoilery odnośnie kampanii fabularnej w grze Call of Duty: Modern Warfare!

„Autostrada śmierci” w Iraku… - Call of Duty: Modern Warfare i autostrada śmierci - kolejne kontrowersje związane z Rosją - wiadomość - 2019-10-29
„Autostrada śmierci” w Iraku…

Sprawa „autostrady śmierci” szczególnie dolewa oliwy do ognia, bo za ten czyn pełną winę ponosi USA oraz ich sojusznicy. W nocy z 26 na 27 lutego 1991 roku, amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie oraz francuskie samoloty zbombardowały bombami kasetowymi autostradę łączącą Kuwejt z Irakiem. Zatłoczoną drogą jechało sporo czołgów oraz wozów bojowych irackiej armii, jednak wśród nich pełno było również cywilnych pojazdów z uchodźcami, a nawet zakładnikami. Po ataku na pustyni pozostało około 2 tysięcy wraków i porzuconych pojazdów. Dokładna liczba ofiar w ludziach do dziś nie jest znana.

Akcja wojsk koalicji była mocno kontrowersyjna z uwagi na to, że bomby zrzucono nie dość, że na ludność cywilną, to jeszcze na żołnierzy, którzy uciekali przed walką, nie walczyli w czasie ataku. Niektórzy amerykańscy prokuratorzy zarzucali armii USA pogwałcenie Konwencji Genewskiej i chcieli, by winni odpowiedzieli za zbrodnie wojenne przeciwko Irakijczykom. W grze Call of Duty: Modern Warfare, jedna z bohaterek wspomina, że przed laty to właśnie armia rosyjska zbombardowała uciekającą ludność, przyczyniając się do powstania „autostrady śmierci”, co nawet w kontekście tworzenia artystycznej fikcji wydaje się sporym nadużyciem.

To nie pierwszy raz, gdy „autostrada śmierci” pojawia się w dziełach popkultury. Wcześniej mogliśmy zobaczyć ją w jednej z misji w grze Splinter Cell: Conviction. Przejmujące obrazy z niej pokazywał też film Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej.

…i ta w grze, w szerokim ujęciu. - Call of Duty: Modern Warfare i autostrada śmierci - kolejne kontrowersje związane z Rosją - wiadomość - 2019-10-29
…i ta w grze, w szerokim ujęciu.

Gracze nie pozostawiają na twórcach z Infinity Ward suchej nitki. „Rusofoby”, „skorumpowane dranie, którzy zanurzają się w obrzydliwą propagandę”, „dołączyli do mistrzów z CNN, by pisać historię”, „wykład od deweloperów-nazistów, a nie gra” – to tylko niektóre ze słów, jakie przejawiają się w opiniach na Metacritic, i to nie biorąc w ogóle pod uwagę tych pisanych cyrilcą.

Błędy popełnione przez deweloperów oddały mocne argumenty w ręce graczy, którzy zarzucili im fałszowanie historii, przez co chyba niektórym umknął późniejszy wątek połączenia sił Wschodu i Zachodu, by wspólnie stanąć do walki z nowym zagrożeniem. Twórcy może i chcieli dobrze, inaczej, ale przekaz wyszedł im niestety dość jednoznaczny.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej