Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 kwietnia 2021, 17:02

autor: NowaGeneracja

Bobby Kotick, szef Activision Blizzard, zgodził się zmniejszyć pensję

Bobby Kotick zgadza się obniżyć swoją pensję i roczną premię o 50%. CEO Activision Blizzard zostanie na swoim stanowisku co najmniej do 31 marca 2023 roku.

W SKRÓCIE:

  • Stała pensja Bobby’ego Koticka zostanie zmniejszona o 50%, a jego roczna premia nie przekroczy 1,75 mln dolarów.
  • Bobby Kotick zostanie na stanowisku CEO w Activision Blizzard przynajmniej do 31 marca 2023 roku.
  • Zarząd Activision Blizzard stara się ukazać Bobby’ego Koticka w dobrym świetle i nadmienia, jak bardzo holding rozwinął się pod jego przewodnictwem.

Dyrektor generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, za zgodą Komisji ds. Wynagrodzeń obciął swoją pensję i roczną premię o 50 procent. Raport złożony wczoraj w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukazuje, że wyeliminowano również dwa bonusy finansowe – nagroda za kreowanie wartości dla akcjonariuszy była warta łącznie 200 milionów dolarów (ok. 760 mln złotych), zaś po odliczeniu podatków 41 mln dolarów (ok. 155,8 mln złotych).

Co więcej, zarząd Activision Blizzard przedłużył kadencję Bobby’ego Koticka na stanowisku CEO przynajmniej do 31 marca 2023 roku. Program obniżek jest ciekawym ruchem pijarowym, zważywszy na fakt, że holding bardzo podpadł opinii publicznej. Głośno było o masowych zwolnieniach w szeregach Activision Blizzard czy sprzeciwie wobec premii motywacyjnej dla Koticka. Obecnie zarząd próbuje się zrehabilitować i twierdzi, że ucięcie pensji CEO jest odpowiedzią na reakcje akcjonariuszy, a także inkorporowaniem najlepszych rynkowych praktyk.

Roczna pensja Bobby’ego Koticka wynosiła do tej pory 1,75 miliona dolarów (ok. 6,65 mln złotych). Po wprowadzonych cięciach CEO zarobi już tylko 875 tysięcy dolarów (ok. 3,3 mln złotych). Do tego dochodzi oczywiście roczna premia, pomniejszona o 50%. Jest ona wyznaczana na podstawie różnorakich współczynników wydajności, ale nie może przekroczyć 200% bazowej pensji – a zatem po zmianach nie wyniesie więcej niż 1,75 miliona dolarów. W raporcie ujęto również, że nowa pensja Bobby’ego Koticka ma mieścić się w dolnych 25% średnich zarobków CEO w podobnych firmach; zaś maksymalna wartość jego potencjalnego bonusu ma być równa medianie ich zarobków.

Bobby Kotick, szef Activision Blizzard, zgodził się zmniejszyć pensję - ilustracja #1
Źródło: https://investor.activision.com/node/34071/html

Po złożonym wczoraj raporcie widać wyraźnie, jak Activision Blizzard próbuje wyjść z twarzą z ostatnich problemów. Z jednej strony Bobby Kotick zgadza się na zmniejszenie swojej pensji, z drugiej zostaje na swoim stanowisku. Ponadto zarząd w piśmie przedstawionym SEC nadmienia ogrom statystyk, które mają ukazywać, jak bardzo Activision Blizzard rozwinęło się pod przywództwem swojego CEO. Pytanie brzmi, czy to wystarcza…?