Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2023, 11:27

autor: Adrian Werner

Bleak Faith nadmiernie kopiuje Elden Ring, twórcy oskarżeni o kradzież [Aktualizacja]

Twórcy Bleak Faith: Forsaken zostali oskarżeni o kradzież animacji z Elden Ring. Najpewniej to nie oni są jednak winni zaistniałej sytuacji.

Źródło fot. Archangel Studios
i

Aktualizacja

Archangel Studios wystosowało nowe oświadczenie w tej sprawie. Zespół poinformował, że podczas prac nad Bleak Faith: Forsaken zakupił animacje z Unreal Engine Marketplace w dobrej wierze, będąc przekonanym, że zarządzająca sklepem firma Epic Games zadbała o to, aby nie znalazły się tam żadne kradzione elementy.

Po skontaktowaniu się z Epic Games okazało się jednak, że firma wcale tego nie sprawdza i polega na deklaracjach sprzedających. Tym samym administratorzy Unreal Engine Marketplace nie są w stanie zagwarantować legalności udostępnianych w sklepie elementów.

Po tym, jak o sprawie zrobiło się głośno, skradzione z Elden Ring animacje zostały usunięte ze sklepu Unreal Engine Marketplace. Natomiast Archangel Studios wymieni je w Bleak Faith: Forsaken na nowe za pomocą aktualizacji.

Poprzednia wiadomość (13 marca 2023 r.)

Ostatnie dni nie były łatwe dla Archangel Studios, czyli twórców RPG-a akcji Bleak Faith: Forsaken. Ubiegłotygodniowa premiera gry okazała się rozczarowaniem, a teraz autorzy zostali oskarżeni o kradzież animacji z Elden Ring.

  1. Sprawę wykrył fan o ksywce Meowmaritus, który zauważył, że niektóre z animacji w Bleak Faith są identyczne z tymi z Elden Ring.
  2. Meowmaritus był tym bardziej zdenerwowany całą sytuacją, że jest on autorem narzędzi moderskich do gier FromSoftware i podejrzewa, że jedno z nich, nazwane DS Anim Studio, mogło zostać wykorzystanie to wyciągnięcia z Elden Ring konkretnych animacji.
  3. Porównanie możecie obejrzeć poniżej. Materiał raczej nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest to ta sama animacja ataku. Na Reddicie możecie znaleźć również inne przykłady.

Czy to aby na pewno kradzież?

Sprawa najpewniej jest jednak znacznie bardziej skomplikowana. Archangel Studios twierdzi, że nie skopiowało animacji z Elden Ring. Zespół jest raptem trzyosobowy i aby opracować grę o skali Bleak Faith twórcy musieli mocno bazować na elementach zakupionych w Unreal Engine Marketplace. To właśnie stamtąd pochodzą te animacje.

  1. To tłumaczenie wydaje się prawdopodobne, więc możliwości są dwie. Albo samo FromSoftware także kupiło ten sam zestaw animacji, albo osoba sprzedająca animacje zaczerpnęła je z Elden Ring bez zgody japońskiego studia.
  2. Jeśli prawdziwy jest ten drugi przypadek (co jest znacznie bardziej prawdopodobne), to ludzie z Archangel Studios sądzą, że mogło do tego dojść nie poprzez wyciągnięcie wprost animacji z plików Elden Ring. Zamiast tego autor pakietu z Unreal Engine Marketplace mógł skopiować te animacje za pomocą techniki rotoskopi. Takie rozwiązanie uczyniłoby sprawę mniej jasną z prawnego punktu widzenia.

Przypomnijmy, że Bleak Faith: Forsaken zadebiutowało w ubiegły piątek. Gra dostępna jest tylko na PC. Produkcja spotkała się z chłodnym przyjęciem, ale od dnia premiery jej odbiór powoli, ale systematycznie się poprawia. Dzień po premierze tylko 58% recenzji graczy na Steamie chwaliło ten tytuł, podczas gdy w chwili pisania tej wiadomości jest to 64%.

  1. Bleak Faith: Forsaken na Steamie