Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 listopada 2022, 13:51

Black Adam nie mógł mieć kategorii R przez Dwayne'a Johnsona

Black Adama, czyli najnowszą produkcję należącą do DCEU, można obejrzeć na ekranach kin od jakiegoś czasu. Pierwotnie miał to być film bardziej brutalny, jednak zdecydowano się na obniżenie kategorii wiekowej. Dlaczego twórcy podjęli taki krok?

Źródło fot. Black Adam, reż. Jaume Collet-Serra, Warner Bros. Pictures, 2022
i

Black Adam to najnowsza produkcja należąca do DCEU. Film opowiada historię tytułowego antybohatera, w którego wciela się gwiazda Hollywood – Dwayne Johnson.

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że ten film miał być o wiele bardziej brutalny, co skutkowałoby podwyższoną kategorią wiekową widowiska. Twórcy zdecydowali się jednak wyciąć, a także dostosować niektóre sceny tak, aby większa ilość widzów mogła obejrzeć widowisko w kinach.

Drugim powodem, dla którego zdecydowano się na taki krok, jest Dwayne Johnson, czyli odtwórca tytułowej roli w filmie. W najnowszym wywiadzie dla portalu Screen Rant opowiedział o tym Michael L. Sale, jeden z montażystów Black Adama.

Producenci stwierdzili, że to, co pierwotnie stworzyliśmy, było po prostu zbyt ciężkie. Łatwo byłoby stworzyć wersję Black Adama w kategorii R, prawda? Osobiście sam bym pokochał film w takiej formie. Reżyser i producenci chcieli jednak stworzyć film dla szerszej widowni. Dwayne ma ogromną rzeszę fanów, całe rodziny go uwielbiają. Nie chodziło o trzymanie się tonu znanego z przeszłości, a o ustanowienie nowego, charakterystycznego dla kreowanej marki. Dzięki temu film mogą obejrzeć rodziny z dziećmi i to nie będzie takie przerażające. Byłem naprawdę szczęśliwy, że poszliśmy w tym kierunku. Po to są właśnie te filmy. Otwiera to wiele możliwości dla uniwersum DC.

HBO Max kupisz tutaj

Takie podejście twórców do kategorii wiekowej nie powinno tak naprawdę nikogo dziwić. Wszak Dwayne Johnson, czyli odtwórca głównej roli, kojarzony jest w ostatnim czasie przede wszystkim z produkcji, które mogły oglądać rodziny z dziećmi.

Czy jednak pozostawienie Black Adama z kategorią R sprawiłoby, że widowisko osiągnęłoby sukces? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Należy jednak pamiętać, że tak oznaczone filmy mają zazwyczaj bardzo ograniczone grono odbiorców.

Przy wynikach z box office, zwłaszcza w przypadku takich produkcji, brakuje wpływów z biletów całych rodzin. Jeśli muszą one zostawiać młodsze dzieci w domu, to po prostu rezygnują całkowicie z obejrzenia danego filmu.

Z tego też powodu filmy z kategorią R rzadko biją rekordy kasowe lub mają tak duży zasięg, jak bardziej tradycyjne, rodzinne filmy o superbohaterach.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej