Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 stycznia 2016, 11:16

bit Dungeon, czyli wciągająca sieczka (najlepsze mobilne RPG #8)

W kolejnym odcinku naszej serii omawiającej najlepsze mobilne gry roleplaying przypominamy bit Dungeon, czyli RPG akcji, które pod pozornie prostym systemem rozgrywki kryje wysoki poziom trudności i sporo głębi.

Nadszedł czas na kolejny odcinek naszego cyklu przypominającego stare, ale wciąż godne uwagi mobilne gry roleplaying. Tym razem omówimy wyśmienite RPG akcji zatytułowane bit Dungeon.

Gra nie sili się na rozbudowaną fabułę. Bohater zostaje wraz z żoną porwany przez demony. Budzi się potem sam w nieznajomym lochu i jego zadaniem staje się wyrąbanie sobie drogi do ukochanej, a przy okazji zdobycie bogactw i chwały. Scenariusz jest bardzo prosty, a cała rozgrywka jest nastawiona na akcję i kampania w praktyce składa się z ciągu sekwencji walki.

Gracz eksploruje podziemia komnata po komnacie i zawsze naszym zadaniem jest  zdobycie klucza, który umożliwi otwarcie drzwi i kontynuowanie zabawy. Czasami, aby to osiągnąć wystarczy zabić wszystkich wrogów, a innym razem klucz może kryć się np. w skrzyni. Mapa lochów po pewnym czasie zaczyna się rozgałęziać, ale prędzej czy później i tak trafiamy do pokoju z bossem, którego pokonanie kończy dany etap.

Zarówno ruch, jak i ataki wykonujemy dotykając palcem ekranu. Po takim ataku bohater będzie siekał wroga aż ten padnie, ale wbrew pozorom bierność jest tutaj paskudnie karana. Szybko natrafiamy bowiem na komnaty pełne nieprzyjaciół atakujących z dystansu, np. strzałami lub zaklęciami, co wymusza ręczne manewrowanie w celu uniknięcia trafienia. Przytrzymując na krótko palec na ekranie aktywujemy blok, a dłuższe przytrzymanie powoduje ładowanie paska do superciosu.  Ponadto po pewnym czasie uzyskujemy zdolność rzucania zaklęć bojowych. Emocję podkręca system permanentnej śmierci, który sprawia, że po każdym zgonie musimy zacząć od nowa, przy okazji tracąc wszystkie przedmioty i ulepszenia. Po pewnym czasie możemy jednak nabyć umiejętność pozwalającą na jednorazowe wskrzeszenie przy każdym podejściu.

Gra posiada także prosty system rozwoju. W trakcie zabawy zbieramy przedmioty, które na stałe ulepszają kilkanaście statystyk. Te mają bardzo duże znaczenie dla rozgrywki, gdyż wpływają na takie jej aspekty, jak tempo ruchu i ataków, zdolności regeneracyjne. Ponadto postać może nosić tylko jedną broń, co wymusza trudne decyzje.

Wszystko to w sumie składa się na bardzo udane RPG akcji. Gra oparta jest na banalnie prostych zasadach, a mimo to zawiera sporo głębi, a poziom trudności potrafi solidnie dać w kość. Ponadto całość jest po prostu wciągająca i ciężko jest się powstrzymać przed odwiedzeniem „jeszcze tylko tej jednej, ostatniej komnaty” zanim przerwiemy zabawę.

Gra bit Dungeon dostępna jest na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Na obu jest to produkcja premium. Płacimy więc raz około 4 złote, a potem nie męczą nas już żadne mikropłatności. Przed zakupem warto sprawdzić uproszczoną, ale za to darmową, wersję przeglądarkową.

bit Dungeon w App Store 

bit Dungeon w Google Play 

bit Dungeon – darmowy przeglądarkowy prototyp