filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 marca 2024, 09:00

autor: Pamela Jakiel

Bicz Harrisona Forda z Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady sprzedano za ponad pół miliona dolarów. Więcej fani zapłacili tylko za drzwi z Titanica

Podczas niedawnej aukcji filmowych rekwizytów w Hollywood kinomani nabyli m.in. bicz Indiany Jonesa i drzwi z filmu Jamesa Camerona. Sumy, które trzeba było zapłacić za te i inne pamiątki, mogą zadziwiać.

Źródło fot. Indiana Jones i Świątynia Zagłady, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1984
i

Filmowe artefakty i pamiątki związane z kultowymi produkcjami potrafią osiągać na aukcjach szokująco wysokie ceny. Niedawno informowaliśmy Was o tym, że niezrealizowany scenariusz Gwiezdnych wojen, który Harrison Ford zostawił w wynajmowanym mieszkaniu, sprzedano po 50 latach za ponad 13 tys. dolarów. Jak się okazuje, za rekwizyty pochodzące z innego kultowego dzieła ze wspomnianym aktorem fani byli skłonni zapłacić jeszcze więcej.

Podczas niedawnej akcji w Hollywood nabyto bowiem bicz z Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady. Artefakt ten ustanowił rekord jeśli chodzi o wartość rekwizytów z serii. Przedmiot wylicytowano za ponad pół miliona dolarów, a dokładnie – 525 000. Nabywców znalazły także trzy Kamienie Sankary (sprzedane za 100 000 dolarów) oraz kielich z Ostatniej krucjaty (87 500 dolarów).

To jednak nie za pamiątki z filmów z Harrisonem Fordem podczas wydarzenia Heritage Auctions Treasures from Planet Hollywood zapłacono najwięcej. Na sprzedaż wystawiono także słynne drzwi z Titanica. Przedmiot, który ocalił życie granej przez Kate Winslet Rose, a na którym zabrakło miejsca dla Jacka portretowanego przez Leonarda DiCaprio, wylicytowano za olbrzymią kwotę – 718 750 dolarów.

Pamiątka z filmu Jamesa Camerona pokonała nie tylko rekwizyty z dzieł Stevena Spielberga, ale i słynny topór z Lśnienia, który sprzedano za 125 000 dolarów, oraz czarny kostium ze Spider-Mana 3 (również osiągnął cenę 125 000 dolarów).

Bylibyście skłonni tyle wydać na pamiątki związane z Waszymi ulubionymi filmami?

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej