Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 marca 2015, 21:09

Battlefield Hardline – zabezpieczenia DRM blokują dostęp do gry po wielokrotnej wymianie podzespołów komputera

Wygląda na to, że Electronic Arts zastosował dość niepopularne zabezpieczenia DRM w pecetowej wersji gry Battlefield Hardline. Po kilkukrotnej wymianie karty graficznej lub procesora na pojedynczym komputerze tytuł nie uruchamia się.

Wielu graczy, którzy w ostatnich latach zmagali się z różnymi formami zabezpieczeń DRM powinni pamiętać głośną awanturę sprzed kilku lat, za którą odpowiadała firma Ubisoft. Wydawca ograniczył wówczas dostęp do Anno 2070 osobom, które więcej niż trzykrotnie wymieniły kluczowe podzespoły swoich komputerów. Tytuł traktował wówczas zmodyfikowane systemy jak zupełnie nowe pecety. Wygląda na to, że Electronic Arts oraz studio Visceral Games zastosowały podobne (choć nie tak drakońskie) obostrzenia w Battlefield Hardline. Efekty działań zabezpieczeń odkrył redaktor serwisu Guru 3D, który przygotowywał testy wydajności kart graficznych. Po kilkukrotnej wymianie GPU klient Battlefielda poinformował, że do konta tytułu logowano się ze zbyt dużej liczby różnych komputerów, przez co zablokował możliwość zabawy

Według analizy Guru3D i zebranych przez niego informacji, posiadacze licencji Battlefield Hardline mają możliwość pięciokrotnej modyfikacji konfiguracji PC poprzez wymianę procesora lub karty graficznej. Co ciekawe, w zależności od gry Electronic Arts stosuje różne standardy i ograniczenia, trudno więc powiedzieć czemu wydawca decyduje się na takie rozwiązania w przypadku swojego najnowszego FPS-a. Głównym wytłumaczeniem producentów w takim wypadku jest prawie zawsze próba walki z piractwem a także nielegalnym dostępem do kont.

Chociaż ograniczenia zabezpieczeń DRM w Battlefield Hardline bezpośrednio dotykają tylko drobnego procenta właścicieli tytułu, to jednak wpływają one negatywnie na wizerunek producentów i nadwątlają zaufanie graczy, zwłaszcza że gra monitoruje wszystkie zmiany wprowadzane na ich komputerach. Obostrzenia utrudniają również lub wręcz uniemożliwiają prace serwisom technologicznym, takim jak Guru3D, które zajmują się testami sprzętu, pozwalającymi wybrać najlepsze i najwydajniejsze podzespoły.

Komunikat, który wyświetla się po przekroczeniu limitu modyfikacji sprzętu na pojedynczym komputerze Żródło: Guru3D

Battlefield Hardline jest kolejną odsłoną popularnej serii FPS-ów. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Visceral Games, świetnie znane dzięki serii Dead Space. W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon cyklu, zmianie uległ motyw przewodni produkcji. Tym razem gracze wcielą się bowiem w policjantów oraz uzbrojonych po zęby bandytów i złodziei. Kampania singleplayer została zrealizowana w konwencji policyjnego serialu TV i przedstawia przygody młodego detektywa Nicka Mendozę. Oprócz zabawy dla pojedynczego gracza twórcy zaoferowali rozbudowane rozgrywki multiplayer. Poza trybami znanymi z Battlefield 4, wprowadzają one nowe warianty zabawy, w których uczestniczymy w pościgach samochodowych lub bierzemy udział w napadach.

  1. Recenzja gry Battlefield Hardline - wrażenia z kampanii dla jednego gracza
  2. Battlefield Hardline – kompendium wiedzy
  3. Oficjalna strona gry Battlefield Hardline<br>