Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2014, 12:08

autor: Góral

Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle

Redaktorzy serwisu AnandTech przeprowadzili testy technologii Mantle, z których wynika, że na bardzo mocnym komputerze, z topową kartą firmy AMD, gra Battlefield 4 uzyskuje lepszą wydajność (wzrost od 7 do nawet 30%). Należy jednak pamiętać, że Mantle powstało przy wsparciu studia DICE, którego strzelanka jest na razie jedyną produkcją korzystającą z nowego rozwiązania.

Kilka dni temu informowaliśmy o udostępnieniu aktualizacji do gry FPS Battlefield 4, dodającej obsługę technologii Mantle, stworzonej przy współpracy firm AMD i DICE. Przy okazji deweloperzy zaprezentowali wyniki testów nowego rozwiązania, pokazujące wzrost wydajności popularnej strzelanki. Gracze nie mogli jednak sprawdzić na własnej skórze konkurencji dla bibliotek DirectX, gdyż brakowało sterowników AMD Catalyst 14.1 Beta. Te są już dostępne, w związku z czym w sieci pojawiły się niezależne testy technologii Mantle. Serwis AnandTech przeprowadził taki eksperyment w trybie single player (poziomy Tashgar i South China Sea), w różnych ustawieniach graficznych, z którego wynika, że faktycznie wydajność gry wzrasta, w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Zalety technologii Mantle. - Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - wiadomość - 2014-02-02
Zalety technologii Mantle.

Do testów użyto komputera o następujących parametrach:

  • Procesor: Intel Core i7-4960X (6C/12T 4.2 GHz; 4C/4T 2 GHz; 2C/4T 3 GHz),
  • Karta grafiki: AMD Radeon R9 290X (Uber),
  • Pamięć: G.Skill RipjawZ DDR3-1866 4 x 8GB (9-10-9-26),
  • Płyta główna: ASRock Fatal1ty X79 Professional,
  • Sterowniki: AMD Catalyst 14.1 Beta,
  • System Operacyjny: Windows 8.1 Pro.

Test #1 – Tashgar

Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #2
Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #3
Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #4

Jak widać na załączonych obrazkach, wzrost wydajności zanotowano niemal w każdym przypadku. Co ciekawe, jedynie najmocniejsza konfiguracja nie poradziła sobie w przy najniższych ustawieniach graficznych, uzyskując spadek na poziomie 14%. Zauważalny wzrost odnotowano także w drugim teście, przy czym w tym przypadku, wartości te były jeszcze wyższe.

Test #2 - South China Sea

Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #5
Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #6
Battlefield 4 - zobacz wyniki niezależnych testów technologii Mantle - ilustracja #7

Jakie wnioski można wysnuć z przeprowadzonych przez serwis AnandTech testów? Z pewnością takie, że dysponując high-endowym PC-tem z topową kartą firmy AMD faktycznie można uzyskać jeszcze lepszą wydajność w strzelance studia DICE. Należy jednak pamiętać, że Battlefield 4 jest na razie jedyną grą oferującą wsparcie dla technologii Mantle i nie mamy zielonego pojęcia, jak poradzi sobie ona w przypadku innych produkcji. Obecnie nie ma więc sensu wydawać osądów czy faktycznie jest to pogromca DirectX.