Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 sierpnia 2021, 10:12

Apex Legends - główny projektant zwolniony za wpisy z 2007 roku

Zwolniono jednego z głównych projektantów gry Apex Legends. Powodem są kontrowersyjne wpisy, opublikowane czternaście lat temu na blogu.

Wczoraj pisaliśmy o wyrzuceniu z pracy reżysera gry Diablo IV. Dzisiaj musimy Was poinformować o kolejnym przypadku tego typu. Firma Electronic Arts zwolniła Daniela Kleina, czyli jednego z głównych projektantów Apex Legends. Stał on na czele grupy odpowiedzialnej za balans rozgrywki w tej strzelance.

Powodem decyzji wydawcy były stare komentarze dewelopera, o których niedawno znowu zrobiło się głośno. Nietypowe jest to, jak leciwe były te wpisy – pochodzą on bowiem z 2007 roku. Klein na swoim blogu w serwisie DeviantArt publikował wtedy kontrowersyjne treści, atakujące kobiety i wyśmiewające się z mieszkańców Afryki.

Komentując swoje zwolnienie Daniel Klein tłumaczy się, że seksizm i rasizm w jego starych wpisach nie wynikały z tego, że miał wtedy takie przekonania. Pisał te rzeczy, gdyż wiedział, że wywołają one mocną reakcję u innych ludzi. Wie, że nie tłumaczy to wcale tych wypowiedzi, ale zapewnia, że przez te kilkanaście lat włożył dużo wysiłku w stanie się lepszym człowiekiem i teraz jest załamany, gdyż wydaje się, że nigdy nie uda mu się odpokutować za stare przewinienia.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy ten twórca został zwolniony przez dużą firmę. Wcześniej pracował on w zespole Riot Games. Na ironię zakrawa fakt, że to studio pożegnało się z deweloperem, gdyż przesadził on z progresywnymi inicjatywami. W 2008 roku Klein publicznie bronił, używając przy tym ostrych słów, decyzji o zorganizowaniu na PAX East panelu, na który wpuszczono tylko kobiety i osoby niebinarne. Riot Games ma jednak wewnętrzny regulamin zakazujący jakichkolwiek przejawów dyskryminacji w mediach społecznościowych, także gdy dotykają one jedynie mężczyzn.

Sprawa Kleina jest tylko najnowszym przykładem częstych ostatnio sytuacji, w których stare wpisy i wypowiedzi niszczą współczesne kariery. W maju tego roku Activision zerwało współpracę z aktorem Jeffem Leachem, który podkładał głos postaci Ghosta w serii Call of Duty. Powodem były jego kontrowersyjne komentarze na temat jednej ze streamerek, za które został zbanowany przez serwis Twitch w 2017 roku.

  1. Oficjalna strona Apex Legends
  2. Poradnik do Apex Legends