Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 października 2019, 11:53

autor: Froozyy

Andrzej Sapkowski: „Jestem mistrzem gier wideo”

Na Lucca Comics and Games odbył się panel z udziałem Andrzeja Sapkowskiego. Autor odpowiedział na pytania zadane przez uczestników. Dzięki temu dowiedzieliśmy się między innymi, że twórca Wiedźmina zna 20 języków oraz uważa siebie za mistrza gier wideo.

Andrzej Sapkowski na Lucca Comics and Games. - Andrzej Sapkowski: „Jestem mistrzem gier wideo” - wiadomość - 2019-10-31
Andrzej Sapkowski na Lucca Comics and Games.

Wczoraj rozpoczęło się wydarzenie Lucca Comics and Games, podczas którego odbył się panel z udziałem Andrzeja Sapkowskiego, polskiego pisarza fantasy i autora opowiadań oraz powieści o Wiedźminie. W jego trakcie twórca odpowiedział na pytania fanów. Wśród jego wypowiedzi można znaleźć parę perełek.

Sapkowski na początku opowiedział uczestnikom trochę o sobie oraz o tym, jak powstała uwielbiana już na całym świecie seria Wiedźmin. Zdradził również, że od młodzieńczych lat wiedział, że jest stworzony do „czegoś większego”.

Mówią, że w każdym drzemie coś, co eksploduje, jak w filmie Obcy. Tak było w moim przypadku, kiedy byłem młodym facetem i pisałem wiele głupich rzeczy. Ale wiedziałem, że coś jest we mnie.

Andrzej Sapkowski pozujący do zdjęcia z cospleyerami. - Andrzej Sapkowski: „Jestem mistrzem gier wideo” - wiadomość - 2019-10-31
Andrzej Sapkowski pozujący do zdjęcia z cospleyerami.

Autor poruszył także temat tłumaczeń jego książek. Według niego często prawdziwe intencje mogą zostać utracone w tłumaczeniu, a niestety Sapkowski zazwyczaj nie ma do nich wglądu i nie zna wszystkich języków, żeby móc samemu nad tym czuwać.

Tłumacz jest zdrajcą, jak mówi włoskie powiedzenie. Nikt nie pytał mnie o tłumaczenie, robili to bardzo rzadko. Ale co ja mogę zrobić z tłumaczeniami koreańskimi, fińskimi, węgierskimi? Jestem w rękach tłumaczy. Mówię w 20 językach, ale nie w węgierskim i fińskim.

Ciekawa również jest wypowiedź Sapkowskiego na temat gier komputerowych z Wiedźminem w roli głównej. Seria odniosła sukces większy niż jego książki, ale autor rości sobie do tego prawo (jako twórca przedstawionego świata). Sam nazwał siebie również… „mistrzem gier wideo”.

Jestem mistrzem gier wideo… Ale w nie nie grałem [w komputerowe adaptacje przygód Wiedźmina - przyp. red.].

Na koniec panelu autor powiedział, że lubi czytać różne książki i w ciągu roku przez jego ręce przechodzi ich nawet setka. Swoją ostatnią wypowiedź skierował do aspirujących pisarzy:

Każdy może czytać i pisać historie. Ale nie każdy potrafi dobrze pisać. Ja potrafię.

Warto przypomnieć, że nowy trailer netfliksowego Wiedźmina pojawi się już dzisiaj w okolicach godziny 16:00. Wtedy też poznamy oficjalną datę premiery serialu. Sapkowski twierdzi, że produkcja może odnieść sukces nawet większy niż Gra o tron.