Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 30 grudnia 2013, 09:11

Android w natarciu - przegląd najlepszych gier listopada

W kolejnym przeglądzie najlepszych produkcji na Androida omawiamy strategie Anomaly 2 i Football Manager Handheld 2014 , RPG-i Final Fantasy IV: The After Years oraz Isle of Bxnes, bijatykę Soul Calibur oraz zręcznościówki Boson X i Rock Runner.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android.

Anomaly 2

Przegląd zaczynamy od polskiego przeboju, czyli gry Anomaly 2, która zadebiutowała na Androidzie kilka tygodni po wersji na iOS. Tak jak poprzednie odsłony cyklu jest to strategia stanowiąca odwrotność gatunku tower defense. Zamiast budować wieżyczki strażnicze obejmujemy dowództwo nad agresorami i próbujemy przebić się do bazy wroga. Tym przeciwnikiem może być zresztą teraz inny człowiek dzięki wprowadzeniu trybu multiplayer. W połączeniu z ciekawymi misjami i piękną grafiką daje to w sumie prawdziwą perełkę, w którą powinni zagrać nie tylko fani strategii.

Anomaly 2 na Google Play (za 15 zł)

Gra dostępna również na iOS

Final Fantasy IV: The After Years

Natomiast miłośnicy japońskich RPG-ów nie powinni konieczne sprawdzić Final Fantasy IV: The After Years. Jest to odświeżona wersja epizodycznej produkcji, będącej kontynuacją wielkiego konsolowego przeboju z 1991 roku. Pierwowzór ukazał się na proste telefony komórkowe kilka lat temu. Wersja na Androida nie jest jednak zwykłą konwersją. Zamiast tego została opracowana od zera, a prymitywne sprite’y zastąpiły w pełni trójwymiarowe lokacje oraz postacie. Zachowano za to intrygującą fabułę oraz rozbudowany system walki. Rezultat jest bardzo udany i aż szkoda, że Square Enix nie wkłada tyle samo wysiłku w większość mobilnych edycji swoich przebojów.

Final Fantasy IV: The After Years na Google Play (za 52 zł)

Gra dostępna również na iOS

Soul Calibur

Kolejnym klasykiem, który zawitał w listopadzie na Androida było Soul Calibur, czyli kultowa bijatyka, której wersja na konsolę Dreamcast jest już prawdziwą legendą. Jakość konwersji okazała się miłym zaskoczeniem. Oczywiście grafika jest jeszcze lepsza niż w pierwowzorze, ale co ciekawe, autorom udało się zaimplementować dobry system sterowania. Osiągnięto to poprzez wyrzucenie starych rozwiązań i rozpoczęcie od zera. Było warto, gdyż rezultat końcowy pozwala w pełni cieszyć się rozbudowanymi mechanizmami walki, nawet na ekranach dotykowych. W sumie daje to najlepszą trójwymiarową bijatykę na Androida.

Soul Calibur na Google Play (43 zł)

Gra dostępna również na iOS

Boson X

Jeśli śmieszy was poziom trudności prezentowany przez większość mobilnych zręcznościówek i zamiast tego pragniecie prawdziwego wyzwania to trudno o lepszą propozycję niż Boson X. Kierujemy w niej profesorem biegnącym przez wnętrze zderzacza cząsteczek. Maszyna ma postać cylindra, którego ścianami możemy swobodnie obracać, przeskakując tym samym między zawieszonymi w powietrzu platformami. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości do późniejszych plansz trzeba podchodzić nawet kilkadziesiąt razy. Mimo to, gra niesamowicie wciąga i nawet gdy sfrustrowani będziecie mieli ochotę wyrzucić telefon lub tablet przez okno, to po kilku minutach nabierzecie ochoty na kolejną próbę.

Boson X na Google Play (za 6 zł)

Gra dostępna również na iOS

Football Manager Handheld 2014

Kolejną dużą premierą listopada okazało się Football Manager Handheld 2014, czyli mobilna odsłoną najpopularniejszego cyklu piłkarskich menadżerów. Gracze obejmują kontrole nad klubem i musza poprowadzić do go zwycięstw oraz jednocześnie zadbać o jego pomyślność finansową. Produkcja jest mocno uproszczona w porównaniu z pecetowymi odnogami marki, ale i tak oferuje potężne pokłady głębi. Ponadto poprawiono grafikę i mechanizmy transferów oraz kompletnie przerobiono interfejs, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad powodzią informacyjną. Wszystko to w sumie daje doskonałą strategię ekonomiczną, która jednocześnie potrafi porządnie dać w kość, a to w przypadku mobilnych gier z tego gatunku prawdziwa rzadkość.

Football Manager Handheld 2014 na Google Play (za 35 zł)

Gra dostępna również na iOS

Rock Runner

Fanom dwuwymiarowych platformówek polecamy grę Rock Runner. Produkcja nie oferuje żadnych prawdziwie nowych rozwiązań, ale nadrabia to poziomem dopracowania. Przez mapy mknie się z prawdziwą przyjemnością dzięki czułemu systemowi sterowania opartemu na gestach, który pozwala na płynne przełączanie się między skokami, atakami i bujaniem się na energetycznej lince. Do pokonania czeka 140 poziomów, a po ich przejściu warto do nich wracać dzięki rozbudowanemu systemowi punktacji. Wszystko to ubrane zostało w atrakcyjną grafikę w lekko kreskówkowej stylistyce.

Rock Runner na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

Isle of Bxnes

Największą niespodzianką zeszłego miesiąca okazało się Isle of Bxnes. Jest to wyśmienite zręcznościowe RPG z wieloma ciekawymi pomysłami. Przede wszystkim autorzy nie poszli w stronę oklepanych klimatów fantasy czy science fiction i zamiast tego osadzili akcję swojego dzieła w epoce kamienia łupanego. Ponadto każda śmierć w grze jest ostateczna, a przygodę kontynuują synowie poległego bohatera. Do tego dochodzi losowy system generowania świata i ciekawa grafika stylizowana na produkcje ze złotych czasów komputerów Amiga. Przed premierą niewiele osób zwracało uwagę na ten projekt i jak widać było to błędem, gdyż okazał się on jedną z najciekawszych produkcji listopada.

Isle of Bxnes na Google Play (za 9 zł)

Gra dostępna również na iOS 

Star Wars: Tiny Death Star

Ostatnią listopadową grą, którą chcemy Wam polecić jest strategia ekonomiczna Star Wars: Tiny Death Star. Produkcja wyszła spod ręki zespołu NimbleBit, znanego z takich tytułów jak Tiny Tower, Pocket Trains czy Pocket Planes i podąża ścieżkami wytyczonymi przez te projekty. Wcielamy się w zarządcę, któremu Imperator Palpatine zleca dokończenie budowy Gwiazdy Śmierci. W celu realizacji życzenia tyrana musimy werbować pracowników, konstruować kolejne piętra oraz dbać o odpowiednie zbilansowanie budżetu. Wszystko to podano z dużym poczuciem czarnego humoru, a gra regularnie naśmiewa się z klasycznych wątków Gwiezdnych Wojen. Pod całą tą komedią kryje się jednak solidny silnik ekonomiczny, który sprawia, że zabawa daje sporo satysfakcji.

Star Wars: Tiny Death Star na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS


Pozostałe gry

Sytuacja gier na Androida stale się poprawia i coraz częściej duże premiery mają miejsce jednocześnie na iOS i systemie Google. Uważamy, że nie ma jednak sensu powtarzać tych samych tytułów w obu przeglądach. Dlatego polecamy przeczytanie artykułu:

   - iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier listopada

Wiele z opisanych w nim gier dostępnych jest bowiem również na Androida, w tym:

- Rayman Fiesta Run

- Blocky Roads

- GT Racing 2