Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2015, 11:20

Adventure Y to Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear – duży dodatek do Enhanced Edition

Studio Beamdog odsłoniło swój nowy RPG-owy projekt, dotąd znany jako Adventure Y. Będzie to Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear – duży dodatek do Baldur’s Gate: Enhanced Edition, oferujący ok. 25 godzin zabawy. Tak jak zapowiadano, gra będzie stanowiła pomost między pierwszą a drugą odsłoną legendarnego cyklu firmy Interplay.

Nareszcie! Po raz pierwszy od piętnastu lat mamy szansę ruszyć na zupełnie nową przygodę we Wrotach Baldura. - Adventure Y to Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear – duży dodatek do Enhanced Edition - wiadomość - 2015-07-10
Nareszcie! Po raz pierwszy od piętnastu lat mamy szansę ruszyć na zupełnie nową przygodę we Wrotach Baldura.
Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear w skrócie:
  • Producent: Overhaul Games (wewnętrzne studio Beamdog)
  • Gatunek: klasyczne, izometryczne RPG
  • Co to jest: dodatek do Baldur’s Gate: Enhanced Edition
  • Co oferuje: 25 godzin zabawy w nowej kampanii, nieznane wcześniej lokacje, czworo towarzyszy do drużyny, klasę postaci szamana i inne
  • Platformy sprzętowe: PC (Windows, Mac, Linux), iOS, Android
  • Termin premiery: ?

Pół roku przyszło nam czekać na konkrety na temat tego, czym dokładnie jest kolejny projekt firmy Beamdog powiązany z RPG-ową serią Baldur’s Gate, nazywany dotychczas Adventure Y i przedstawiany jako pomost między pierwszą a drugą częścią cyklu. Wczoraj nastąpiło odsłonięcie wszystkich kart. Nowa produkcja to Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear – nie samodzielna gra, jak można było oczekiwać, lecz dodatek do Baldur’s Gate: Enhanced Edition z 2012 roku. Z drugiej strony, nie będzie to byle DLC – rozszerzenie przyniesie solidną porcję przygód i nowych elementów rozgrywki jak za starych, dobrych czasów, oferując co najmniej 25 godzin zabawy. Omawiany tytuł powstaje głównie z myślą o komputerach osobistych (Windows, Mac, Linux); wydania na urządzenia mobilne (iOS, Android) mają pojawić się niedługo potem. Nie wiemy jednak, co może oznaczać owe „niedługo potem”, bowiem nie przedstawiono jeszcze terminu premiery Siege of Dragonspear, choćby przybliżonego.

Rzecz jasna, fabuła dodatku będzie powiązana z historiami opowiedzianymi przez Baldur’s Gate i Baldur’s Gate II, ale staniemy w niej przeciwko nowemu zagrożeniu. Po zabiciu Sarevoka świat został teoretycznie ocalony przed zagładą ze strony złego dziecięcia boga Bhaala, ale w Siege of Dragonspear szybko okazuje się, że radośc była przedwczesna. Z północy nadciąga bowiem złowroga krucjata, prowadzona przez tajemniczą charyzmatyczną wojowniczkę nazywaną Lśniącą Panią (ang. Shining Lady). Plotki głoszą, że jest ona, tak jak nasz bohater, pomiotem Bhaala. Gracz będzie musiał ruszyć jej na spotkanie, a do konfrontacji dojdzie w ruinach tytułowego zamku Dragonspear, zbudowanego na portalu do Dziewięciu Piekieł, z którego już niegdyś poprowadzono demoniczną inwazję na Wybrzeże Mieczy…

Jakie jeszcze nowości czekają na nas w omawianym rozszerzeniu? Naszą drużynę wzbogaci czworo nieznanych wcześniej towarzyszy: kapitan Schael Corwin (ludzka łuczniczka), Voghiln the Vast (skald z północy), M’Khiin Grubdoubler (goblińska szamanka) i Glint Gardnersonson (gnomi kleryk). Charakterystyka nowych kompanów zdradza kolejną innowację – możliwość wybrania dla bohatera klasy szamana. Dla weteranów nie będzie to jednak wielka gratka, bowiem nic nie stanie na przeszkodzie, by importować zapis stanu gry z Baldur’s Gate: Enhanced Edition i kontynuować zabawę własną postacią. Co więcej, po zakończeniu zabawy z Siege of Dragonspear będziemy mogli przenieść osiągnięcia do Baldur’s Gate II: Enhanced Edition, zaczynając nową przygodę.

Na koniec warto wspomnieć, że na potrzeby dodatku deweloper nieco odświeżył interfejs użytkownika i silnik Infinity, wprowadzając tu parę poprawek – ale całość nadal wygląda jak stary, dobry Baldur’s Gate. Poza tym w rozszerzeniu, tak jak poprzednio, dostępny będzie kooperacyjny multiplayer dla maksymalnie sześciu osób, również w formie cross-platformowej.

Tak jak można było się spodziewać, rolę krzyżowców w służbie Lśniącej Pani niekoniecznie pełni kwiat rycerstwa Faerûnu.

Jedną z nowych lokacji, które odwiedzimy w dodatku, będzie zagubione krasnoludzkie miasto Kanaglym.

W pomoście między obiema częściami Baldur's Gate nie mogło oczywiście zabraknąć duetu Minsc i Boo. Mało tego, nie brakuje też Dynaheir.

Nie ma to jak w domu - w starych, dobrych Wrotach Baldura.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

więcej