Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2020, 10:07

autor: Aquma

2000 godzin czekania na wybór dialogu i inne bugi Wasteland 3

Wasteland 3 spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony ekspertów i fanów, ale gra RPG studia inXile Entertainment jest trapiona licznymi problemami technicznymi. Gracze narzekają na bugi, crashe oraz brak optymalizacji.

2000 godzin czekania na wybór dialogu i inne bugi Wasteland 3 - ilustracja #1
Wasteland 3 to gra udana, ale niepozbawiona poważnych problemów.

W SKRÓCIE:

  1. Wasteland 3 ma sporo problemów technicznych;
  2. najzabawniejszy (ale mimo to irytujący) bug dotyczy samoczynnego podwyższania czasu oczekiwania na wybór kwestii dialogowej do 2 tys. godzin;
  3. problemy sprawiają też takie rzeczy, jak czas doczytywania poziomów, wydajność czy stabilność działania gry.

Tydzień temu na rynku zadebiutował Wasteland 3 – najnowsza odsłona postapokaliptycznego cyklu RPG od studia inXile Entertainment. Gra zbiera solidne recenzje i zapewnia kawał porządnej rozrywki - powinna przypaść do gustu fanom podobnych gier, ale niestety pozostawia sporo do życzenia pod względem technicznym. Gracze narzekają na liczne bugi i problemy, które mocno uprzykrzają zabawę.

2000 godzin czekania na odpowiedź NPC

Chyba najzabawniejszym błędem jest problem, na który sam natrafiłem. Zmieniając w opcjach wartość opóźnienia w dialogach (mowa o czasie, który musimy odczekać po kliknięciu wybranej kwestii, zanim gra odnotuje nasz wybór) z bazowych 3 sekund na 1,5 sekundy spotkałem się z sytuacją, w której po każdym uruchomieniu gry w polu tym pojawia się wartość 1 475 176 sekund, co przekłada się na jakieś 410 godzin. Co ciekawe, wygląda na to, że i tak mi się poszczęściło – w niektórych przypadkach bug ustawia wartości kilkukrotnie wyższe.

2000 godzin czekania na wybór dialogu i inne bugi Wasteland 3 - ilustracja #2
To ja może pójdę zrobić herbatę. I zacząć budować dom.

Długi czas wczytywania – nawet na SSD

Opisany powyżej bug można obejść – wystarczy za każdym razem ręcznie ustawiać interesującą nas wartość (choć jest to irytujące, szczególnie, że dość łatwo o tym zapomnieć i nadziać się na dialog, którego nie da się przerwać, co w praktyce jest porównywalne ze zwyczajnym zawieszeniem się gry). Jednak inne problemy Wasteland 3 nie są tak proste do rozwiązania. Dobrym przykładem jest bardzo długi czas wczytywania lokacji (nawet na dysku SSD), na który narzekają gracze na forum Reddit.

Gram na komputerze z RTX 2080 Ti oraz i9 9900K.

Gra jest zainstalowana na dysku SSD, a czasy wczytywania są okropne. Ładowanie trwa od 30 do 40 sekund, co jest szalone, jeśli weźmiemy pod uwagę, że grafika w tej grze nie jest ani szczególnie dobra, ani skomplikowana.

Nie wiem, czy winowajcą jest silnik Unity, czy tylko fakt, że twórcy nie zoptymalizowali gry wystarczająco dobrze, ale to trzeba naprawić. Tutaj trzeba ciągle zmieniać lokacje i te ekrany ładowania zabijają moją radość z grania – skarży się.

Wydajność spada bez wyraźnego powodu

Irytujące bywają też ciągłe spadki wydajności, szczególnie że nie zawsze można znaleźć dla nich wytłumaczenie (czasem można – np. gdy na ekranie pojawia się bardzo duża liczba przeciwników). Gra zdaje się mieć jakiś problem z wykorzystywaniem pamięci i działa tym gorzej, im dłużej w nią gramy. Zdarza jej się też brutalnie wyrzucić gracza do pulpitu lub menu konsoli.

Wasteland 3 na PS4 potrafi przysporzyć problemów. Grze zdarza się całkowicie wyłączyć. Najczęściej ma to miejsce w czasie przełączania się między kolejnymi lokacjami. W połączeniu z nie zawsze działającym automatycznym zapisem gry, może to spowodować utratę postępów przygody. Same ekrany ładowania potrafią się zawiesić, wydłużając i tak długie czasy wczytywania. Uciążliwym problemem jest także blokowanie się postaci na różnych obiektach, co czasem utrudnia korzystanie z nich – Agnieszka Adamus, współpracowniczka GRYOnline.pl.

W moim przypadku problemy wywoływało również używanie tzw. mocnych / precyzyjnych ataków (tych, z których można skorzystać po „naładowaniu” specjalnego paska). Zdarzało mi się, że po użyciu takiej zdolności gra zaczynała niemiłosiernie „chrupać”. Czasem problem mijał, a czasem trzeba było przejść w takich warunkach całą walkę. Raz czy dwa zdarzyło się, że tego typu spadek wydajności zakończył się crashem, co skutkowało koniecznością rozpoczęcia starcia od zera.

  1. Recenzja gry Wasteland 3 – na takie RPG czekałem!
  2. Wasteland 3 – poradnik
  3. Wasteland 3 – strona oficjalna

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-04

Find Your Next Game 2020 Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
Wasteland 3

Wasteland 3