Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące wspólny ekran PC 21

W przypadku wspólnego ekranu gracze nie łączą się z siecią – lokalną ani internetową – bo rozgrywka toczy się na jednej konsoli czy komputerze. Dwoje lub więcej graczy bierze udział w zabawie równocześnie, lecz ekran nie zostaje podzielony – wszystkie kontrolowane przez graczy postacie (bądź pojazdy czy cokolwiek innego) są widoczne w oknie gry. Ta forma multiplayera występuje najczęściej w bijatykach, platformówkach (np. seria LEGO), symulatorach sportowych i kooperacyjnych grach akcji z widokiem izometrycznym.

Bartlow's Dread Machine
Bartlow's Dread Machine

Akcji 29 września 2020

Oryginalny twin-stick shooter, w którym wcielamy się w agentów Secret Service próbujących odbić prezydenta Roosevelta z rąk porywaczy. Bartlow's Dread Machine wyróżnia się za sprawą unikalnej mechaniki oraz grafiki, które upodabniają grę do mechanicznego teatru lalek. Tytuł pozwala na zabawę w pojedynkę lub w lokalnym trybie współpracy.

PC

Infinite: Beyond the Mind
Infinite: Beyond the Mind

Akcji 7 maja 2020

Platformowa gra akcji, w której wcielamy się w jedną z dwóch bohaterek i eliminujemy zastępy przeciwników. W Infinite: Beyond the Mind akcję ukazano z boku, a grać można zarówno w pojedynkę, jak i w lokalnym co-opie. Całość utrzymano w pixelartowej, mangowej stylistyce.

PC

Sparklite
Sparklite

Akcji 14 listopada 2019

Przygodowa gra akcji z elementami RPG, zainspirowana między innymi przez serię The Legend of Zelda. W Sparklite trafiamy do fantastycznej krainy Geodia, którą musimy uratować przed zakusami złowrogiego Barona. Tytuł pozwala na zabawę w lokalnym trybie współpracy.

PC

HyperDot
HyperDot

Zręcznościowe 30 stycznia 2020

HyperDot to minimalistyczna gra zręcznościowa, w której gracz obejmuje kontrolę nad kulką zamkniętą na arenie, a jego zadaniem jest unikanie kontaktu z napotkanymi przeszkodami przy jednoczesnym realizowaniu narzuconych celów.

PC

Georifters
Georifters

Akcji 29 maja 2020

Platformowa gra akcji, w której przejmujemy kontrolę nad bohaterami potrafiącymi wpływać na otoczenie. Owe zdolności pozwalają im na przykład przesuwać i tworzyć platformy czy używać wybranych obiektów w charakterze broni.

PC

Audiosurf
Audiosurf

Zręcznościowe 15 lutego 2008

Audiosurf jest grą autorstwa tylko jednej osoby, niezależnego developera - Dylana Fitterera. Sam twórca zaklasyfikował ją jako „music-adapting puzzle racer”, co rozumieć należy jako „gra logiczno-wyścigowa dopasowująca się do muzyki”.

PC

Beat Hazard Ultra
Beat Hazard Ultra

Zręcznościowe 16 czerwca 2011

Szybka dwuwymiarowa gra zręcznościowa oparta na pomyśle zaczerpniętym z klasycznego Asteroids. Siedząc w statku kosmicznym niszczymy nadlatujące z każdej strony hordy przeciwników i meteorów, które są generowane przez grę poprzez analizę pliku muzycznego wybranego przez gracza.

PC

Combat Elite: WWII Paratroopers
Combat Elite: WWII Paratroopers

Akcji prace wstrzymane

Combat Elite: WWII Paratroopers to gra akcji ukazana z perspektywy trzeciej osoby, za której produkcję odpowiada studio developerskie BattleBorne Entertainment. Omawiany tytuł został stworzony na silniku Snowblind.

PC

Guitar Hero: Aerosmith
Guitar Hero: Aerosmith

Towarzyskie 17 października 2008

Guitar Hero: Aerosmith to kolejna gra z bestsellerowej serii, łączącej muzykę z elementami zręcznościowymi. Dokładnie tak jak sugeruje nazwa, aplikacja koncentruje się przede wszystkim na twórczości rockowego zespołu Aerosmith.

PC

Rogue Stormers
Rogue Stormers

Zręcznościowe 21 kwietnia 2016

Rogue Stormers (pierwotnie znana także pod tytułami: DieselStörmers i Ravensdale) to opracowana przez zespół Black Forest Games gra akcji, łącząca elementy platformówki oraz strzelaniny. Fabuła gry osadzona została w dieselpunkowym uniwersum, łączącym realia fantasy z technologią silników spalinowych i obraca się wokół konfliktu pomiędzy ludzkimi rycerzami oraz orkami. Rozgrywka przypomina typową dwuwymiarową platformówkę, kładąc jednak szczególny nacisk na walkę, podczas której wykorzystujemy własnoręcznie skonstruowaną i modyfikowaną broń. Niezwykle ważnym elementem rozgrywki jest także specjalny generator o nazwie Arc Connector, który napędzając zbroje graczy, zapewnia im szereg niezwykle przydatnych w walce możliwości. Poszczególne misje w grze składają się z zestawu kilku zróżnicowanych zadań, a nasze sukcesy lub porażki w ich realizacji wpływają na kształt całego konfliktu oraz przebieg późniejszych misji.

PC

Return of the Incredible Machine: Contraptions
Return of the Incredible Machine: Contraptions

Logiczne 4 sierpnia 2000

Return of the Incredible Machine: Contraptions to nowa wersja gry logicznej Incredible Machine hitu sprzed lat. Na miłośników łamigłówek czeka ponad 250 plansz, na których będą mogli wykorzystać przeszło 100 części, machin i urządzeń by brnąć coraz dalej, w cięższe i bardziej skomplikowane łamigłówki.

PC

Golden Axe
Golden Axe

Akcji 20 września 1990

Osadzona w realiach fantasy side-scrollowa bijatyka z kategorii slasherów, będąca konwersją przebojowej produkcji z automatów firmy SEGA. Akcja Golden Axe toczy się w krainie Yuria, zaatakowanej przez barbarzyńcę imieniem Death Adder, który porwał króla i jego córkę, pragnąc wejść w posiadanie legendarnego złotego topora. Do walki z wrogiem stają trzej śmiałkowie: barbarzyńca, krasnolud i Amazonka, z których każdy specjalizuje się w innym rodzaju broni. Podczas zabawy poruszamy się nieustannie w prawą stronę ekranu, przemierzając kolejne poziomy i stawiając czoła zastępom wrogów, a także potężnym bossom. Prócz korzystania z broni, podczas gry możemy także dosiadać smoków, a w najtrudniejszych momentach używać czarów, których moc zwiększa się w miarę zdobywania specjalnych dzbanów many. Całość przystosowana została do zabawy dla dwóch osób, oferując kooperacyjny tryb przygodowy bądź klasyczny pojedynek jeden na jednego (z innym bohaterem lub kolejnymi falami wrogów).

PC

Remington Super Slam Hunting: Alaska
Remington Super Slam Hunting: Alaska

Akcji 3 maja 2011

Remington Super Slam Hunting: Alaska jest trzecią odsłoną serii zręcznościowych strzelanin z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Gracz wciela się w rolę myśliwego i bierze udział w emocjonujących polowaniach na zwierzęta zamieszkujące wirtualną Alaskę. Tytuł wyprodukowany został przez studio Jack of All Games i korzysta z licencji znanego amerykańskiego wytwórcy broni.

PC

Truck Racer (2009)
Truck Racer (2009)

Wyścigi 24 kwietnia 2009

Truck Racer to zręcznościowa gra wyścigowa wyprodukowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio deweloperskie Brain in a Jar. Gracze mają okazję stanąć do sportowej rywalizacji pomiędzy kierowcami potężnych ciężarówek oraz mniejszych, ale bardziej zwrotnych samochodów użytkowych. Zmagania toczą się na 8 trasach wytyczonych w 8 krajach.

PC

The Incredible Toon Machine
The Incredible Toon Machine

Logiczne 31 grudnia 1994

Kontynuacja kreskówkowego spin-offa popularnej serii logicznej The Incredible Machine. Po raz kolejny spotykamy się z Sidem i Alem, rozwiązując dedykowane młodszym graczom zagadki logiczne i ciesząc oczy zabawnymi animacjami w kreskówkowym stylu.

PC

Armello
Armello

Strategiczne 1 września 2015

Oryginalne połączenie elektronicznej gry planszowej, karcianki oraz strategii turowej z elementami RPG. Za produkcję Armello odpowiada grupa australijskich deweloperów i niezależnych artystów League of Geeks, a część środków na rozwój gry udało się zgromadzić dzięki zbiórce na Kickstarterze. Armello jest osadzone w baśniowym świecie fantasy, zamieszkanym przez antropomorficzne zwierzęta. W krainie tej cztery rywalizujące klany usiłują przejąć władzę z rąk zdegenerowanego króla. Rozgrywka skupia się na eksploracji, wykonywaniu misji oraz walce. Bohaterowie poruszają się w turach po pokrytej heksagonami mapie proceduralnie generowanego świata. Oprócz wyposażania swoich podopiecznych w coraz lepszy sprzęt, gracz dobiera sobie talię kart, odpowiadających za różnego rodzaju przedmioty czy akcje i wykorzystywanych w trakcie walk. Armello umożliwia zabawę ze sztuczną inteligencją lub z innymi graczami. Oprawa graficzna produkcji łączy elementy 2D i 3D, a jej baśniowy charakter przypomina animacje wytwórni Disney. Z kolei za muzykę odpowiadają Michael Allen i Lisa Gerrard (znana z zespołu Dead Can Dance).

PC

Crypt of the NecroDancer
Crypt of the NecroDancer

RPG 23 kwietnia 2015

Przygotowana przez jednoosobowe, kanadyjskie studio Brace Yourself Games oryginalna produkcja niezależna, łącząca z pozoru niepasujące do siebie elementy roguelike’owego RPG-a oraz gry tanecznej. W grze Crypt of the NecroDancer wcielamy się w postać dziewczyny imieniem Cadence, poszukującej swego zaginionego ojca. Trop wiedzie do wnętrza tajemniczej krypty, którą włada demon znany jako NecroDancer. Rzuca on na bohaterkę nietypową klątwę, polegającą na tym, że jej serce już zawsze bić będzie w rytm muzyki. Pod względem mechaniki na pozór mamy do czynienia z oldskulowym RPG-iem akcji, w którym eksplorujemy proceduralnie generowane podziemia oraz za pomocą broni i czarów stawiamy czoła rozmaitym potworom. Cała nietypowość rozgrywki polega jednak na tym, że nasi przeciwnicy poruszają się w rytm muzyki i żeby ich pokonać, nasza protagonistka musi dostosować się do ich tańca. Każdy z napotkanych wrogów posiada przy tym swój własny, unikalny styl, zaś odkrycie właściwej kombinacji ruchów stanowi klucz do zwycięstwa.

PC

UFO 50
UFO 50

Zręcznościowe 2021

Składanka gier niezależnych będąca hołdem dla czasów 8-bitowych konsol. UFO 50 to pakiet pięćdziesięciu pozycji – od klasycznych platformówek, przez strzelanki typu shoot 'em up, aż po tytuły RPG. Każdy z projektów jest pełnoprawną produkcją, łączącą inspiracje przeszłością z nowymi pomysłami i współczesnym sposobem projektowania. Choć poszczególne gry są nieco mniejsze od komercyjnych hitów wydawanych w latach 80. XX wieku, to i tak oferują ponad 100 godzin zabawy. Dodatkowo aż jedna trzecia z nich posiada nie tylko tryb solo, ale również multiplayer – rywalizacyjny albo przeznaczony do współpracy. Wszystkie tytuły połączone są wspólną koncepcją, według której działająca przed laty fikcyjna firma wydawnicza nie wypuściła szeregu pozycji – możemy je poznać dopiero teraz. Za UFO 50 odpowiada pięciu deweloperów: Derek Yu znany ze Spelunky, Eirik Suhrken od Skorpulac, Jon Perry (twórca Time Barons), Paul Hubans (autor Madhouse) i Ojiro Fumoto (Downwell).

PC

Jydge
Jydge

Akcji 4 października 2017

Utrzymana w klimatach science fiction dynamiczna strzelanina top-down autorstwa doświadczonego fińskiego studia 10tons. Akcja gry Jydge osadzona została w uniwersum wykreowanym na potrzeby wcześniejszych produkcji studia, takich jak Neon Chrome oraz Crimsonland, i przenosi nas do opanowanej przez przestępczość futurystycznej metropolii Edenbyrg. Podczas zabawy wcielamy się w tytułowego sędziego, którego zadaniem jest rozprawienie się z kryminalistami i ponowne zaprowadzenie porządku w mieście. Przystępując do rozgrywki, tworzymy unikalnego bohatera, decydując m.in. o jego zdolnościach specjalnych czy konfiguracji używanej przezeń broni. W trakcie zabawy przemierzamy zaś ulice metropolii, wykonując zróżnicowane zadania, których elementem wspólnym jest zabijanie hord przeciwników. W miarę postępów zapewniamy sobie dostęp do coraz szerszego wachlarza broni, modyfikacji oraz gadżetów. Całość pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w lokalnym trybie kooperacji.

PC

Dunk Lords
Dunk Lords

Sportowe 18 marca 2020

Opracowana przez studio Story Fort zręcznościowa gra sportowa, oferująca mocno zakręconą odmianę klasycznej koszykówki. Autorzy Dunk Lords garściami czerpali z nietypowych gier sportowych końca ubiegłego wieku, w tym przede wszystkim z cyklu NBA Jam. Zamiast tradycyjnych meczów koszykówki otrzymujemy więc widowiskowe i dość brutalne rozgrywki, w których udział biorą dwie dwuosobowe drużyny, a podczas zabawy wykorzystywane są rozmaite nadludzkie zdolności. Do dyspozycji graczy oddano 16 zróżnicowanych zawodników (zarówno ludzi, jak i dziwacznych mutantów), a każdy z nich posiada swoje unikalne talenty. Podczas meczu gracze mogą atakować rywali, co nierzadko okazuje się istotniejsze niż samo wrzucenie piłki do kosza. Dodatkowe emocje zapewniają zaś boiska obfitujące w przeszkody oraz pułapki. Całość oferuje kampanię fabularną, którą możemy rozegrać samemu lub w trybie kooperacji, a także tryb multiplayer dla max. 4 osób.

PC

Shovel Knight: King of Cards
Shovel Knight: King of Cards

Zręcznościowe 10 grudnia 2019

Ostatnie fabularne rozszerzenie do ciepło przyjętego Shovel Knighta, za którego opracowanie odpowiadają autorzy oryginału – studio Yacht Club Games. Głównym bohaterem dodatku jest tytułowy Król Kart, czyli jeden z bossów stojących na drodze Rycerza ze Szpadlem z podstawowej wersji gry. Protagonista musi dowieść swego prawa do korony, pokonując trzech królów-uzurpatorów z okolicznych krain. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, Shovel Knight: King of Cards to dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG. Nowy heros walczy i porusza się w nieco inny sposób niż wcześniejsi bohaterowie – wyprowadza krótką szarżę ogłuszającą przeciwników i niszczącą niektóre przeszkody umieszczone na planszy, a jego dodatkową umiejętnością jest piruet, który może zostać wielokrotnie wykonany na głowach adwersarzy. W miarę postępów w przygodzie heros zdobywa coraz potężniejszy oręż, pancerze oraz kolejnych popleczników; ciekawym urozmaiceniem zabawy jest minigra polegająca na rozgrywaniu partyjek karcianych z postaciami neutralnymi. Filarem opisywanej pozycji jest kampania fabularna – jej dopełnienie stanowią specjalne wyzwania, w których można sprawdzić swe umiejętności zarówno w łamigłówkach platformowych, jak i w walce.

PC

Use Your Words
Use Your Words

Towarzyskie 4 kwietnia 2017

Gra towarzyska, w której możemy spróbować swoich sił w czterech minigrach opartych na manipulacji słowami. Tytuł opracowano z myślą o zabawie w towarzystwie minimum dwójki osób – zabawa toczy się przy użyciu telefonów lub tabletów obsługujących środowisko HTML5.

PC

Lumines Remastered
Lumines Remastered

Logiczne 26 czerwca 2018

Dwuwymiarowa gra logiczna, która rozgrywką nawiązuje do klasyka gatunku i jednej z pierwszych gier tego typu na świecie, czyli znanego wszystkim dobrze Tetrisa. Tytuł ten inteligentnie rozwija stare pomysły, dodając od siebie nowe elementy. Produkcja jest remasterem Lumines, wydanego w 2005 roku na konsolę PlayStation Portable.

PC

SNK Heroines: Tag Team Frenzy
SNK Heroines: Tag Team Frenzy

Bijatyki 21 lutego 2019

SNK Heroines: Tag Team Frenzy jest bijatyką 2.5D, w której kontrolujemy bohaterki znane z gier firmy SNK – mowa tu o takich klasycznych produkcjach jak serie The King of Fighters czy Samurai Showdown. Głównym trybem walki są starcia 2 vs 2 graczy. Oprawa graficzna tej produkcji została przygotowana w mangowej stylistyce.

PC