Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 listopada 2020, 12:30

autor: Entelarmer

Za brak RTX 3000 mogą odpowiadać kryptowaluty

Karty graficzne z rodziny RTX 3000 pozostają niedostępne w sklepach nie tylko z powodu problemów z produkcją. Tak twierdzi analityk Mitch Steves, według którego Nvidia sprzedała kopaczom kryptowalut układy o łącznej wartości 175 milionów dolarów.

Spośród wielu konsekwencji epidemii koronawirusa nie najmniejszą są problemy z produkcją tak gier, jak i sprzętu. To właśnie z komplikacji związanych z restrykcjami wymuszonymi przez obecność COVID-19 ma wynikać słaba dostępność nowych kart graficznych firmy Nvidia. Przynajmniej oficjalnie, bo Mitch Steves z grupy RBC Capital Markets wskazuje na inną przyczynę. Jak podaje gazeta Barrons (via Bitcoin News), według analityka w minionym kwartale fiskalnym Nvidia miała sprzedać podmiotom powiązanym z rynkiem kryptowalut układy oparte na architekturze Ampere o wartości co najmniej 175 milionów dolarów.

Steves wskazuje, że zbliżające się ulepszenie blockchaina Ethereum (potocznie nazywane Ethereum 2.0) ma wymusić na kopaczach kryptowaluty przesiadkę na nowsze i bardziej efektywne układy. Do takich zdecydowanie zaliczają się karty z rodziny RTX 3000, o czym świadczyły doniesienia z września (vide Notebookcheck.net). Już wtedy chińscy „inwestorzy” mieli rozpocząć gromadzenie nowych GeForce’ów, podobno czterokrotnie szybszych od ich odpowiedników z serii RTX 2000 (via TechRadar).

Za brak RTX 3000 mogą odpowiadać kryptowaluty - ilustracja #1
Chętni do zakupu nowych GeForce’ów muszą uzbroić się w cierpliwość.

Zaznaczamy, że jak na razie Nvidia nie odniosła się do informacji przekazanych przez Barrons. Ponadto wypada zauważyć, że 175 milionów dolarów to tylko skromna część 2,27 miliarda dolarów przychodu firmy z segmentu gier (bo pod tę kategorię ma podpadać sprzedaż GPU dla kopaczy kryptowalut) w trzecim kwartale fiskalnym. Niemniej to wciąż ogromna liczba nowych układów Nvidii, co w kontekście zapowiadanych problemów z dostępnością aż do przyszłego roku może budzić spory niesmak. Kanał YouTube Moore's Law Is Dead zwraca też uwagę, że doniesienia Mitcha Stevesa mogą wyjaśniać dostrzeżoną przez youtubera różnicę w liczbie kart wysłanych i dostarczonych przez Nvidię do sklepów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.