Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 czerwca 2018, 17:20

autor: ElMundo

Xbox One z 39,1 mln sprzedanych konsol, wciąż daleko za PS4

Firma analityczna IHS Markit zaprezentowała najnowszy raport sprzedaży poświęcony dwóm konsolom stacjonarnym – Xboksowi One oraz PlayStation 4. Wynika z niego, że baza posiadaczy sprzętu Microsoftu wciąż jest znacznie mniejsza od liczby użytkowników PS4.

Xbox One z 39,1 mln sprzedanych konsol, wciąż daleko za PS4 - ilustracja #1

Wyniki sprzedaży dwóch zaciekle konkurujących ze sobą konsol – Xboksa One i PlayStation 4 – to zawsze bardzo interesujące dane. Najnowszy raport pochodzi od międzynarodowej firmy analitycznej IHS Markit. To raczej mało znani analitycy, więc gwoli ścisłości – jest to podmiot, który powstał z połączenia dwóch spółek – amerykańskiej IHS i angielskiej Markit. Firma jest notowana na amerykańskiej giełdzie, a przedmiotem jej działania jest właśnie analiza różnorodnych danych i wspomaganie procesów decyzyjnych.

Wracając jednak do sedna – według szacunków tejże firmy do 31 marca 2018 roku konsola Xbox One sprzedała się w liczbie 39,1 miliona egzemplarzy. To jednak wciąż wynik, z którym sprzęt Microsoftu pozostaje daleko w tyle za PlayStation 4. Konsola Sony znalazła bowiem blisko dwukrotnie więcej, bo 76,6 miliona nabywców. Różnica jest więc znacząca, choć Microsoft stara się ją zmniejszać – według szacunków przedstawionych przez Electronic Arts, poprzedni rok Microsoft zakończył z liczbą 29,4 mln sprzedanych Xboksów One, co oznacza, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku nabywców znalazło blisko 10 milionów egzemplarzy konsoli, z kolei PlayStation 4 sprzedało się w ponad dwukrotnie mniejszej liczbie.

Nie da się jednak ukryć, że Microsoft ostatnimi czasy robi naprawdę dużo, by przykuć uwagę graczy i zachęcić ich do kupna XONE. Najlepszym potwierdzeniem tych słów była konferencja tej firmy podczas targów E3 2018 – w jej trakcie koncern mógł pochwalić się sporą liczbą nowych tytułów (w tym zauważalną grupką „ekskluziwów”) oraz przejęciami deweloperów, którzy od teraz będą pracować tylko i wyłącznie na konto giganta z Redmond. Czas pokaże, czy taka taktyka zda egzamin.

  1. Główna strona firmy IHS Markit