Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 maja 2014, 19:00

Xbox One taniej bez Kinecta, aplikacje bez potrzeby opłacania abonamentu, nowości w progamie Games with Gold

Microsoft ogłosił, że wraz z początkiem czerwca w sprzedaży pojawi się tańszy zestaw konsoli Xbox One, który nie będzie posiadał kontrolera ruchu Kinect. Równocześnie firma zapowiedziała, że odblokuje dostęp do sieciowych aplikacji na Xboksie One i Xboksie 360 osobom, które nie opłacają abonamentu Xbox Live Gold. Zapowiedziano także nowości i zmiany w programie Games with Gold.

Zestaw bez Kinecta ma pomóc Xboksowi One w doścignięciu PlayStation 4 - Xbox One taniej bez Kinecta, aplikacje bez potrzeby opłacania abonamentu, nowości w progamie Games with Gold - wiadomość - 2014-05-14
Zestaw bez Kinecta ma pomóc Xboksowi One w doścignięciu PlayStation 4

Stało się to co przewidywało wielu analityków oraz branżowych speców. Firma Microsoft ogłosiła, że w dniu 9 czerwca w sklepach oficjalnie pojawi się nowy zestaw konsoli Xbox One, który nie będzie posiadał kontrolera ruchu Kinect. Jego sugerowaną cenę w USA ustalono na poziomie 399 dolarów, a więc identyczną jak w przypadku konkurencyjnego PlayStation 4. Do tej pory bundle z Xboksem One i Kinectem były dostępne w cenie 499 dolarów, choć wielu sprzedawców obniżało tę cenę lub dodawało do kompletu także wybrane gry. Decyzja o zaoferowaniu graczom konsoli bez nielubianego przez wielu kontrolera musiała przyjść szefostwu amerykańskiego giganta z dość dużym trudem. Wpływ na nią miały jednak zapewne wyniki sprzedaży konsoli. Chociaż są wyjątkowo dobre, to jednak wciąż odstają one od osiągnięć PlayStation 4, które w przeciągu pół roku od debiutu znalazło więcej nabywców.

Twórcy Xboksa One, od czasu jego oficjalnej zapowiedzi, wielokrotnie dawali do zrozumienia, że został on zaprojektowany od podstaw z myślą o współpracy z Kinectem. Kontroler był przedstawiany jako integralna i nierozerwalna część systemu, co w domyśle miało zachęcić zewnętrznych deweloperów do tworzenia korzystających z jego możliwości gier. Pojawienie się wersji konsoli pozbawionej kamery i możliwości odczytywania ruchu, przekreśla ostatecznie te szanse i skazuje nowego Kinecta na los swojego poprzednika, a więc urządzenia wykorzystywanego głównie do obsługi interfejsu konsoli oraz prostych produkcji familijnych i muzycznych.

Od czerwca wszystkie aplikacje na konsolach Microsoftu uruchomimy bez abonamentu Gold  - Xbox One taniej bez Kinecta, aplikacje bez potrzeby opłacania abonamentu, nowości w progamie Games with Gold - wiadomość - 2014-05-14
Od czerwca wszystkie aplikacje na konsolach Microsoftu uruchomimy bez abonamentu Gold

Drugie ważne ogłoszenie przekazane dziś przez Microsoft dotyczy aplikacji na Xboksie One i Xboksie 360. Do tej pory wszystkie one były dostępne jedynie dla osób, które opłacały abonament Xbox Live Gold. Ta kuriozalna sytuacja była wielokrotnie przyczynną kontrowersji, bowiem, by uzyskać dostęp na konsoli chociażby do serwisu YouTube czy przeglądarki internetowej gracze musieli płacić. Jeszcze gorzej sprawa wyglądała w przypadku premiowych serwisów VOD, takich jak Netflix, które również wymagały uiszczenia dodatkowej opłaty, by uzyskać przywilej skorzystania z nich na Xboksie. Od czerwca koncern z Redmond znosi te ograniczenia. Oznacza to, że wszyscy posiadacze Xboksów One i Xboksów 360 podłączonych do internetu będą mogli za darmo korzystać z dostępnych na tych platformach aplikacji.

Ostatnie nowości związane są z programem Games with Gold, oferującym co miesiąc darmowe gry abonentom Gold. Z okazji pierwszej rocznicy istnienia tej promocji, w czerwcu gracze na Xboksach 360 otrzymają trzy gry: Dark Souls, Charlie Murder oraz Super Street Fighter IV: Arcade Edition. W tym samym miesiącu program zadebiutuje również na Xboksie One. W przeciwieństwie do darmowych produkcji na 360-tce, gry mają być jednak dostępne jedynie tak długo jak będziemy płacić abonament (identycznie jak w PlayStation Plus). Pierwszymi tytułami, które zostaną udostępnione są Max: The Curse of Brotherhood oraz Halo: Spartan Assault. Microsoft obiecuje też w przyszłości duże zniżki dla posiadaczy Golda w dystrybucji cyfrowej, mające sięgać 50-75%.