Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lipca 2016, 13:07

autor: Arantasar

Xbox One S umożliwi skalowanie obrazu w grach do rozdzielczości 4K

Jeden z dyrektorów wykonawczych firmy Microsoft potwierdził na Twitterze, że konsola Xbox One S umożliwi skalowanie obrazu w grach do rozdzielczości 4K. Funkcja będzie dostępna zarówno w nadchodzących, jak i wydanych już produkcjach. Urządzenie trafi na rynek w sierpniu tego roku.

Mike Ybarra z firmy Microsoft – pełniący funkcję jednego z dyrektorów ds. zarządzania programem – potwierdził na Twitterze, że konsola Xbox One S umożliwi skalowanie obrazu w grach do rozdzielczości 4K. Co ważne, z nowej funkcji skorzystają wszystkie produkcje. Wcześniej spekulowano, że zwiększone moce obliczeniowe nowego sprzętu pozwolą na obsługę standardu 4K jedynie w tytułach zaprojektowanych z myślą o nim. Tymczasem wszystkie inne gry będzie można przeskalować – nie oznacza to, że uruchomią się w rozdzielczości UHD, jednak ich wygląd na dużych telewizorach powinien znacząco się poprawić.

Na konsoli Xbox One S pogramy także w rozdzielczości 4K. - Xbox One S umożliwi skalowanie obrazu w grach do rozdzielczości 4K - wiadomość - 2016-07-06
Na konsoli Xbox One S pogramy także w rozdzielczości 4K.

Skalowanie będzie możliwe dzięki wykorzystaniu technologii AMD SoC (System-on-a-chip). Mianem tym określa się układ scalony, który zawiera kompletny system elektroniczny. Zastosowanie takiego rozwiązania przekłada się na wzrost wydajności jednostki centralnej oraz procesora graficznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, co jest istotne w przypadku pomniejszonej wersji konsoli Xbox One. Oprócz tego urządzenie z dużym prawdopodobieństwem będzie wykorzystywać dedykowaną skalowaniu rozdzielczości technologię opracowaną przez AMD. Podobne rozwiązanie ma być zastosowane także w konkurencyjnym urządzeniu Sony – PlayStation 4 NEO.

Jest to o tyle interesujący rozwój wypadków, że dzięki wsparciu dla rozdzielczości 4K konsola Xbox One S może spróbować podjąć walkę z ulepszonym sprzętem firmy Sony (które ma szansę pojawić się jeszcze w tym roku). Firma Microsoft może kupić sobie tym samym czas przed premierą faktycznego konkurenta PlayStation 4 NEO, czyli urządzenia o kryptonimie Project Scorpio, który ma ukazać się pod koniec przyszłego roku. Warto jednak przy tym podkreślić, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Xbox One S nie zaoferuje wzrostu wydajności w grach.

Konsola Xbox One S zadebiutuje oficjalnie na rynku w sierpniu tego roku. Urządzenie zaoferuje obsługę wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD i funkcję HDR, Oprócz tego otrzymamy wewnętrzny zasilacz oraz nóżkę umożliwiającą pionowe ustawienie sprzętu. Maszyna będzie o 40% mniejsza od pierwowzoru. Wersję z dyskiem 2 TB w przedsprzedaży wyceniono na 1799 złotych.