Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 marca 2020, 12:16

autor: Aquma

Wszystkie karty graficzne Nvidia Ampere z obsługą ray tracingu

W sieci pojawiły się kolejne przecieki dotyczące nowych kart graficznych firmy Nvidia, opartych na architekturze Ampere. Zgodnie z tymi doniesieniami, wszystkie GPU z tej serii mają oferować sprzętową akcelerację ray tracingu. Obsługa omawianej technologii zostanie też znacznie poprawiona względem linii Turing.

Wszystkie karty graficzne Nvidia Ampere z obsługą ray tracingu - ilustracja #1
Kolejne plotki na temat nowych układów graficznych Nvidii.

W SKRÓCIE:

  1. GPU Ampere prawdopodobnie powstaną w litografii 10 nm Samsunga;
  2. wszystkie GPU z omawianej serii będą wspierały ray tracing;
  3. topowy GeForce nowej generacji może być do 40% szybszy od modelu RTX 2080 Ti.

W sieci pojawiło się sporo nowych informacji na temat kolejnej generacji kart graficznych firmy Nvidia, opartych na architekturze Ampere. Wygląda na to, że wbrew dotychczasowym plotkom będą one bazowały na procesie produkcyjnym 10 nm firmy Samsung (tzw. 8LPP, w praktyce jest to litografia bliższa 8 nm), a nie 7 nm EUV (Extreme Ultraviolet Litography) tej samej firmy lub 7nm od koncernu TSMC (za Wccftech).

Układy mają oferować solidną wydajność (różnica pomiędzy topowym GPU Ampere a GeForce’em RTX 2080 Ti ma wynosić do 40%). Poza większymi możliwościami w zakresie rasteryzacji i cieniowania możemy się też spodziewać dużych usprawnień dotyczących ray tracingu oraz obsługi rdzeni Tensor – co więcej, podobno to właśnie na tych aspektach Nvidia skupia się najmocniej. Warto odnotować, że funkcja sprzętowej akceleracji śledzenia promieni ma być dostępna we wszystkich układach nowej generacji.

Co ciekawe, możliwe, że wyłącznie GPU bazujące na najmocniejszym wariancie płytki krzemowej – GA102 – będą obsługiwały funkcję SLI.

Firma TSMC – zgodnie z wcześniejszymi informacjami – będzie produkowała większość kart graficznych Nvidii tworzonych w litografii 7nm. Nie da się jednak wykluczyć, że chodzi tu o tzw. układy HPC (mowa o modelach dedykowanych specjalistom, np. grafikom, o których pisaliśmy niedawno). Jeśli zawierzyć obecnym plotkom, kolejne GPU z serii GeForce – przeznaczone dla graczy – będą produktami powstającymi w innych fabrykach i w oparciu o odmienny proces produkcyjny.

Według ostatnich doniesień premiera układów Ampere może nastąpić w czwartym kwartale tego roku. Niestety nie da się wykluczyć, że dojdzie do opóźnień – „zieloni” byli zmuszeni odwołać swoją doroczną konferencję GTC z powodu koronawirusa i zamiast tego będą ograniczali się do komunikatów prasowych (początkowo planowano zastąpić event wydarzeniem sieciowym, ale jego przygotowanie również okazało się zbyt dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników).

  1. Nvidia – strona oficjalna