Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 stycznia 2021, 10:12

Windows 7 nadal bardzo popularny - po roku od zakończenia wsparcia

Minął niemal rok od chwili, gdy Microsoft zakończył wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7. Pomimo tego oprogramowanie wciąż jest zainstalowane na blisko 20% pecetów.

W SKRÓCIE:

  1. blisko 20% użytkowników pecetów nadal korzysta z Windowsa 7, pomimo zakończenia wsparcia w zeszłym roku;
  2. może chodzić o nawet 100 milionów pecetów;
  3. liczba komputerów z Windows 7 wzrosła w grudniu.

Niemal rok temu koncern Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7. Zrobił to po dziesięciu latach istnienia tego OS na rynku. Jednak wygląda na to, że pomimo ruchu giganta z Redmond, wspominana wersja „okienek” nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Co ciekawe, według danych serwisu NetMarketShare, w grudniu zeszłego roku omawiany system operacyjny nie tylko nie stracił, ale wręcz zyskał użytkowników – i to wcale niemało. Pod koniec roku Windowsa 7 można było znaleźć na 19,71% komputerów. To o niemal procent więcej niż miesiąc wcześniej (w listopadzie było to 18,78%).

Popularność systemów operacyjnych w 2020 roku. Źródło: NetMarketShare. - Windows 7 nadal bardzo popularny - po roku od zakończenia wsparcia - wiadomość - 2021-01-05
Popularność systemów operacyjnych w 2020 roku. Źródło: NetMarketShare.

Statystyki sugerują więc, że potencjalnie aż co piąty użytkownik komputera korzysta z systemu operacyjnego, który nie jest już oficjalnie wspierany. Jaka to może być liczba osób? Trudno przedstawić dokładne dane, ale według orientacyjnych obliczeń serwisu ZDNet, chodzi o przeszło sto milionów pecetów.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że w przypadku klientów biznesowych (firm), Microsoft umożliwia przedłużenie okresu wsparcia za opłatą – aż do stycznia 2023 roku. Niektóre podmioty z pewnością skorzystały z tej opcji. Nie wiemy, jaka część wspomnianych 20% pecetów to właśnie sprzęt firmowy, bowiem w danych NetMarketShare nie ma rozróżnienia na komputery użytkowników indywidualnych i biznesowych.

Należy też zaznaczyć, że statystyki popularności systemu Windows 7 pośród graczy wyglądają znacząco inaczej – według ostatniej ankiety Steam, tylko 3,88% użytkowników nadal korzysta z tej wersji „okienek” (przy czym aż 3,7% używa wydania 64-bitowego). Na tym polu prym wiedzie zdecydowanie 64-bitowa wersja Windows 10, którą wybrało 94,72% pecetowców (co więcej, grupa ta ustawicznie się powiększa).

Popularność systemów operacyjnych Windows pośród graczy. Źródło: ankieta Steam – grudzień 2020. - Windows 7 nadal bardzo popularny - po roku od zakończenia wsparcia - wiadomość - 2021-01-05
Popularność systemów operacyjnych Windows pośród graczy. Źródło: ankieta Steam – grudzień 2020.
  1. Microsoft – strona oficjalna