Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 lipca 2015, 10:36

autor: Góral

Windows 10 zadebiutował na rynku

Windows 10, najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, zadebiutował na rynku. Przez pierwszy rok wszyscy posiadacze Windowsa 7, 8.1 i Windows Phone 8.1 mogą dokonać bezpłatnej aktualizacji OS-u.

Dziś miała miejsce oficjalna premiera najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft – Windows 10. OS powinien już być dostępny w większości sklepów komputerowych, w sprzedaży znajdziecie także urządzenia z już zainstalowanymi nowymi „okienkami”. To jednak nie koniec, gdyż zgodnie ze złożoną obietnicą, Microsoft za darmo udostępnia „dziesiątkę” wszystkim osobom posiadającym Windowsa 7, 8.1 i Windows Phone 8.1. Jeżeli jesteście użytkownikami, któregoś z wymienionych systemów, to na pasku narzędzi od jakiegoś czasu powinniście widzieć specjalną windowsową ikonkę, dzięki której przyjmowane są zapisy do aktualizacji OS-u (można także pobrać plik ISO ze strony Microsoftu). Ta odbywa się stopniowo, więc nie martwcie się, jeżeli jeszcze nie wyskoczył Wam komunikat informujący o gotowości przeprowadzenia instalacji.

W pierwszej kolejności Windows 10 udostępniany jest osobom uczestniczącym w programie Windows Insider, a później całej reszcie. Z racji, że nowy system zadebiutował od razu w 190 krajach, a chętnych do darmowej aktualizacji z pewnością nie brakuje, to na swoją kolej możecie trochę poczekać. Pozostałe szczegóły dotyczące darmowego uaktualnienia znajdziecie w tym miejscu.

Windows 10 zadebiutował na rynku - ilustracja #1
Windows 10 w skrócie:
  • Nowy system operacyjny Microsoftu dedykowany urządzeniom stacjonarnym i mobilnym
  • Dostępny przez pierwszy rok za darmo dla obecnych użytkowników Windowsa 7, 8.1 i Windows Phone 8.1
  • Oferuje rozmaite usprawnienia, w tym nową przeglądarkę internetową, biblioteki DirectX 12, aplikację Xbox, system rozpoznawania użytkownika Windows Hello itd.

No dobra, ale czy w ogóle opłaca się instalować kolejny OS Microsoftu? Po dokonaniu tego kroku można bez problemów wrócić do poprzedniej wersji systemu, więc spróbować z pewnością nie zaszkodzi (o ile oczywiście należycie do grona osób, którym przysługuje darmowa aktualizacja).

„Dziesiątka” oferuje sporo nowości, wśród których można wymienić chociażby nową przeglądarkę Microsoft Edge, aplikacje z Windows Store działające na wszystkich urządzeniach z zainstalowanym Windowsem 10. Ponadto dla graczy przygotowano dedykowany program Xbox, pozwalający na łatwe nagrywanie rozgrywki (Game DVR) czy też strumieniowanie gier z Xboksa One na komputery / tablety. Nie należy również zapominać o nadchodzących produkcjach, które umożliwią rozgrywki multiplatformowe (m.in. Fable Legends), ale przede wszystkim powinniśmy się cieszyć z bibliotek DirectX 12, które mają zapewnić lepszą wydajność.

Oczywiście to nie wszystkie atuty Windowsa 10, nie wspomnieliśmy chociażby o wirtualnej asystentce Cortana (obecnie jest ona dostępna tylko w wybranych krajach), zmienionym menu Start z, możliwości tworzenia wirtualnych pulpitów, systemie rozpoznawania użytkownika Windows Hello itd. Na koniec prezentujemy jeszcze kilka materiałów wideo, promujących rozmaite funkcje nowego systemu i życzymy miłego użytkowania.