Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 czerwca 2012, 12:00

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Widowiskowa prezentacja okularów Google. Project Glass nabiera kształtów

Firma Google w iście spektakularny sposób zaprezentowała wstępną wersję interaktywnych okularów. Serwis Engadget dotarł natomiast do bardziej szczegółowych informacji technicznych związanych z projektem.

Firma Google ma bardzo wyjątkowy styl. Kolejnym na to dowodem jest sposób, w jaki na konferencji Google I/O w San Francisco zaprezentowała okulary przyszłości. Na oczach zachwyconej 6-tysięcznej widowni grupa spadochroniarzy wyposażona w innowacyjny wynalazek skoczyła ze sterowca unoszącego się nad Moscone Center. Następnie przekazali oni specjalny pakunek grupie rowerzystów wyczynowych, którzy po dłuższej chwili pojawili się na głównej sali obok Sergeya Brina, współzałożyciela firmy Google. Wszystko było transmitowane na bieżąco za pomocą umieszczonej w okularach kamery.

Spektakl stanowił część prezentacji projektu z zakresu wearable computing Project Glass, którego pierwsze, wstępne zapowiedzi pojawiły się na początku kwietnia.

Podczas prezentacji na konferencji programistów i fanów Google w Moscone Center podano główne założenia okularów. Babak Parviz, ich twórca, poinformował, że posiadają one wbudowany wyświetlacz, kamerę, „potężny” procesor i „dużą ilość” pamięci do przechowywania informacji. Korzystanie z tego innowacyjnego gadżetu odbywa się za pomocą dotykowej obudowy, nieco szerszej od normalnych ramek okularów, oraz zestawu przycisków, umożliwiających m.in. robienie zdjęć. Ponadto najnowszy produkt firmy Google pozwoli na rejestrowanie i odtwarzanie dźwięku, a także posiada wbudowane sensory, m.in. żyroskop i kompas. Poniżej zamieszczamy fragment oficjalnej prezentacji, udostępniony przez serwis Cnet.tv.

Zgodnie z założeniami firmy Google, okulary mają towarzyszyć nam w codziennym życiu, tak abyśmy mogli w naturalny sposób zachowywać cenne dla nas momenty w postaci filmów wideo lub zdjęć, a także na bieżąco pokazywać je znajomym w ramach motta „live, right now!”.

Widowiskowa prezentacja okularów Google. Project Glass nabiera kształtów - ilustracja #1
Okulary Google na pewno przypadłyby do gustu Adamowi Jensenowi…

Dzięki informacjom, do których dotarł serwis Engadget, wiadomo, że twórcy Project Glass pracują nad zaimplementowaniem w okularach łączności szerokopasmowej WWAN. Do połączeń z siecią będą one wykorzystywać hotspoty wi-fi. Twórcy rozważają możliwość wykorzystania smartfonów do ich kontroli. Na pewno wprowadzone zostaną komendy wykonywane za pomocą ruchów głowy (dzięki wbudowanemu żyroskopowi). Najnowszy gadżet firmy Google będzie korzystał z baterii umieszczonej na ramce z tyłu głowy. Zgodnie ze stylem amerykańskiej spółki, ich najnowszy wynalazek będzie wyróżniał się wieloma kolorami. Jak na razie istnieją cztery wersje: pomarańczowa, niebieska, biała i czarna.

Na konferencji nie podano żadnych konkretnych informacji co do tego, kiedy i czy w ogóle okulary trafią do komercyjnej sprzedaży. Na ich zakup mogą jednak skusić się amerykańscy programiści. Nabycie eksperymentalnej wersji gadżetu to wydatek rzędu 1500 dolarów. Po otrzymaniu przedmiotu na początku 2013 roku, będą oni zobowiązani do przekazania firmie Google informacji zwrotnych dotyczących ich użytkowania. Z oferty nie mogą skorzystać osoby mieszkające poza USA.