Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 stycznia 2020, 11:00

autor: Jiker

TikTok pobierany częściej niż Facebook w 2019 roku

Poznaliśmy najczęściej pobierane aplikacje mobilne 2019 roku. Zestawieniu lideruje WhatsApp, ale tuż za nim uplasował się TikTok. Rynek mobilny odnotował wzrosty, w czym duża zasługa gier, na czele z Honor of Kings/Arena of Valor i Pokemon GO.

W minionym roku rynek aplikacji mobilnych został zdominowany przez Facebooka. Kroku jego programom dotrzymywał jedynie TikTok. Z informacji podanych przez firmę badawczą Sensor Tower wynika, że społecznościowa petarda od chińskiego startupa ByteDance w zestawieniu najpopularniejszych programów mobilnych ubiegłego roku ustępowała jedynie WhatsAppowi (podajemy za cnet.com), od 2014 roku należącemu do grupy Marka Zuckerberga. Z uwagi na rozmaite kontrowersje nie wiadomo jednak, czy TikTokowi uda się utrzymać tak wysoką pozycję w kolejnym roku.

TikTok mobilną gwiazdą 2019 roku. - TikTok pobierany częściej niż Facebook w 2019 roku - wiadomość - 2020-01-16
TikTok mobilną gwiazdą 2019 roku.

W 2019 roku WhatsAppa na swoje telefony ściągnęło ponad 850 milionów osób na całym świecie. Drugiego TikToka pobrało grubo ponad 700 mln użytkowników, a wyniki Facebooka i Facebook Messengera oscylują wokół 700 mln. Pierwszą piątkę zamyka Instagram, również należący do Facebooka – jego wynik to niecałe 450 mln. Co ciekawe, za największy procent pobrań w przypadku topowych aplikacji odpowiadali w minionych dwunastu miesiącach Hindusi. W przypadku oprogramowania firmy ByteDance, obecnie najwartościowszego startupa na świecie, w Indiach odnotowano 45% pierwszych pobrań.

No dobrze, ale o jakich kontrowersjach mowa? Pod koniec ubiegłego roku twórcy TikToka zostali oskarżeni o naruszanie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników, a także gromadzenie personalnych informacji na chińskich serwerach. Zachód nie zdecydował się na zablokowanie aplikacji, ale amerykańskie wojska lądowe i marynarka wojenna zbanowały ją na rządowych telefonach. Mleko się rozlało.

Najczęściej pobierane aplikacje mobilne w 2019 roku na świecie. Źródło: Sensor Tower - TikTok pobierany częściej niż Facebook w 2019 roku - wiadomość - 2020-01-16
Najczęściej pobierane aplikacje mobilne w 2019 roku na świecie. Źródło: Sensor Tower

Ogromne wzrosty, gry na topie

Firma Sensor Tower przedstawiła również wyniki finansowe rynku mobilnego za 2019 rok. Okazuje się, że na cyfrowe dobra oferowane w App Store oraz Google Play użytkownicy wydali 83,5 miliarda dolarów (z czego 54,2 mld dol. w sklepie Apple i 29,3 mld dol. na platformie firmy Google). Największy udział w tym rezultacie mają gry mobilne, na które przeznaczono w 2019 roku aż 61,7 mld dolarów, co oznacza niemal 13% wzrost wydatków w stosunku do 2018 roku. Najwięcej pieniędzy wygenerowały oczywiście produkcje robiące użytek z mikropłatności, w tym Honor of Kings (u nas znane jako Arena of Valor), Pokemon GO, Fire Emblem Heroes, Garena Free Fire oraz Call of Duty Mobile. Według Sensor Tower, pierwsza z wymienionych produkcja przyniosła w ubiegłym roku chińskiemu wydawcy Tencent niesamowite 1,5 mld dol., z kolei fani Pokemon GO wydali niemal 900 mln dol.

Wartość rynku mobilnego w 2019 roku. Źródło: Sensor Tower - TikTok pobierany częściej niż Facebook w 2019 roku - wiadomość - 2020-01-16
Wartość rynku mobilnego w 2019 roku. Źródło: Sensor Tower
Wartość mobilnego rynku gier w 2019 roku. Źródło: Sensor Tower - TikTok pobierany częściej niż Facebook w 2019 roku - wiadomość - 2020-01-16
Wartość mobilnego rynku gier w 2019 roku. Źródło: Sensor Tower
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.