Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 kwietnia 2016, 18:03

autor: Janusz "Arantasar" Guzowski

Steam Controller doczeka się odświeżonej wersji

Podczas konferencji GDC firma Valve ujawniła plany w stosunku do urządzenia Steam Controller. Sprzęt doczeka się odświeżonej wersji, jednak zmiany ograniczą się do poprawienia wyglądu i wygody użytkowania. Nie podano, kiedy możemy spodziewać się premiery nowej edycji.

Cechą charakterystyczną urządzenia Steam Controller są dwa panele dotykowe. - Steam Controller doczeka się odświeżonej wersji - wiadomość - 2016-04-08
Cechą charakterystyczną urządzenia Steam Controller są dwa panele dotykowe.

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Game Developers Conference firma Valve ujawniła plany wobec swojego urządzenia Steam Controller. Sprzęt doczeka się odświeżonej wersji. Nie mówimy tu jednak o nowych funkcjach czy przyciskach, a jedynie o poprawieniu wyglądu i wygody użytkowania. Jak stwierdził prowadzący panelu:

W przyszłości będziemy pracować nad odświeżeniem kontrolera, tak by poprawić jego wygląd i wygodę użytkowania, ale jesteśmy zadowoleni z funkcji, jakie oferuje obecnie, więc nie chcemy ich drastycznie zmieniać – o ile w ogóle je zmienimy.

Pod koniec zeszłego miesiąca firma Valve udostępniła na prawach licencji Creative Commons pliki CAD zawierające dane geometryczne wszystkich zewnętrznie widocznych elementów kontrolera. Jest to gest skierowany do fanów personalizowania sprzętu, gdyż dzięki temu mogą swobodnie zaprojektować własne części zamienne. Jednocześnie sprzedaż takich projektów wymaga uprzedniego kontaktu z producentem. Pojawiły się też sugestie, że to na podstawie najlepszych projektów udostępnianych przez fanów w sieci będą planowane zmiany w wyglądzie kontrolera.

Steam Controller trafił w ręce graczy w listopadzie zeszłego roku. Recenzenci testujący urządzenie wypowiadali się o nim dość pozytywnie. Zwracano uwagę na wygodę użytkowania (pad może działać w trybie przewodowym i bezprzewodowym) oraz wysoki stopień konfigurowalności, dzięki czemu można go dostosować do wielu zróżnicowanych tytułów. Jednocześnie, choć urządzenie może zastąpić myszkę w części gier strategicznych (szczególnie tych turowych), to jednak słabiej nadaje się do grania w pierwszoosobowe gry akcji, więc nie jest to kontroler uniwersalny.

W momencie premiery cena kontrolera została ustalona na poziomie 54,99 euro (nieco ponad 230 złotych) i nie podlega większym zmianom. Jedynym sposobem otrzymania urządzenia po obniżonej cenie jest zakupienie zestawu wraz z grą. Obecnie jest to Dark Souls III, a przy łącznym zamówieniu obu produktów zyskujemy od 16 do 19 procent zniżki, w zależności od edycji najnowszej produkcji studia From Software. Zgodnie z podanymi informacjami, jak dotąd firma Valve wprowadziła na rynek 400 tysięcy sztuk swojego kontrolera. Nie ujawniono, kiedy na rynku powinna pojawić się odświeżona edycja, ani czy będzie ona dostępna równolegle z obecną. Pełny zapis panelu można obejrzeć pod tym adresem (wymagana rejestracja).