Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2019, 21:05

autor: Froozyy

Sony: PS5 Pro w połowie kolejnej generacji? Jason Schreier: Tytuły startowe nie dla PS4

W wywiadzie udzielonym dla Game Informera wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii sprzętu i operacji w Sony, Masayasu Ito, zasugerował, że również obok PlayStation 5 może po jakimś czasie pojawić się ulepszona wersja konsoli. Natomiast jeden z redaktorów serwisu Kotaku donosi, że tytuły startowe PS5 nie będą dostępne na PS4.

Sony nie wyklucza powstania PlayStation 5 Pro. - Sony: PS5 Pro w połowie kolejnej generacji? Jason Schreier: Tytuły startowe nie dla PS4 - wiadomość - 2019-12-06
Sony nie wyklucza powstania PlayStation 5 Pro.

Szybki rozwój technologii poniekąd zmusił twórców konsol obecnej generacji do stworzenia ich ulepszonych wersji, które są swego rodzaju „łącznikiem” między starszymi a nadchodzącymi urządzeniami oraz pozwalają deweloperom na skorzystanie z dodatkowej mocy i dopieszczenie swoich gier (mowa tu oczywiście o PlayStation 4 Pro oraz Xboksie One X). Wraz ze zbliżającą się premierą PS5 oraz Xbox Scarlett część z nas zaczęła zastanawiać się, czy konsole nowej generacji podołają wymagającym tytułom przez najbliższe lata, czy być może sytuacja z wydawaniem ich ulepszonych wersji powtórzy się?

Wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii sprzętu i operacji w Sony, Masayasu Ito, w wywiadzie udzielonym serwisowi Game Informer zasugerował, że również w przypadku PS5 może okazać się, że potrzebna będzie ulepszona wersja konsoli (która najpewniej pojawiłaby się w połowie generacji), aczkolwiek wcale nie musi tak się stać. Wszystko zależy od tego, jak szybko nastąpi ewolucja technologii oraz jak za kilka lat będą radziły sobie tytuły na najnowszych urządzeniach.

Rzeczywiście w przeszłości cykl nowej generacji trwał od 7 do 10 lat, ale z uwagi na bardzo szybki rozwój i ewolucję technologii jest to teraz tak naprawdę 6 do 7 lat. W takim przypadku nie możemy w pełni tego nadgonić, a uważamy, że również przy PS5 okres ten będzie trwał podobnie. Ale robiąc to w ramach takiej ramy czasowej powinniśmy być w stanie zmienić sam sprzęt i spróbować uwzględnić postęp technologiczny. Taka właśnie przyświecała nam myśl, a jej testowym przykładem było PS4 Pro, które pojawiło się w połowie cyklu PS4.

Warto przypomnieć, że pierwsze plotki o PS5 Pro pojawiły się pod koniec września tego roku. Japoński dziennikarz donosił wtedy, że konsola trafi jednocześnie na rynek w dwóch wariantach. Nie podał jednak żadnych konkretów na temat specyfikacji mocniejszego modelu.

Dodatkowo pojawiły się niepotwierdzone informacje o tym, że przyszłe tytuły startowe od Sony ukażą się wyłącznie na PS5. Źródłem tej wiadomości jest jeden z redaktorów serwisu Kotaku - Jason Schreier. W ostatnim podcaście „Splitscreen” stwierdził, że według posiadanych przez niego informacji w premierowe gry zaplanowane z myślą o PS5 nie zagramy na obecnej generacji konsol. Należy mieć jednak cały czas na uwadze, że w żaden sposób nie zostało to oficjalnie potwierdzone. W ramach kontrastu wiemy natomiast, że Microsoft zamierza pójść w innym kierunku – najnowsza odsłona Halo pojawi się zarówno na urządzeniach tej, jak i przyszłej generacji. Podobnie ma się sprawa z nadchodzącymi tytułami Ubisoftu (mowa o m.in. Watch Dogs: Legion i Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine).