Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2010, 08:27

autor: Jiker

Sony obniża cenę PSP Go

Firma Sony poinformowała, że obniżka ceny konsoli PSP Go – specjalnej wersji PSP, pozbawionej napędu optycznego i stawiającej na dystrybucję cyfrową – zostanie wprowadzona nie tylko w Japonii i Stanach Zjednoczonych, ale również w Wielkiej Brytanii. Kwestią czasu wydaje się w tej sytuacji potwierdzenie nowej ceny dla pozostałych krajów Europy.

Firma Sony poinformowała, że obniżka ceny konsoli PSP Go – specjalnej wersji PSP, pozbawionej napędu optycznego i stawiającej na dystrybucję cyfrową – zostanie wprowadzona nie tylko w Japonii i Stanach Zjednoczonych (o czym pisaliśmy we wczorajszych „Wieściach ze świata...”), ale również w Wielkiej Brytanii. Kwestią czasu wydaje się w tej sytuacji potwierdzenie nowej ceny dla pozostałych krajów Europy.

Od 1 listopada PSP Go w Wielkiej Brytanii będzie kosztować 159,99 funtów (ok. 700 złotych), czyli o 65 funtów (ok. 285 złotych) mniej, niż do tej pory. Należy przy tym pamiętać, że podana cena będzie jedynie sugerowaną przez producenta, co oznacza, że poszczególne sklepy będą mogły oferować konsolę za jeszcze atrakcyjniejszą kwotę. W Stanach Zjednoczonych PSP Go będzie kosztować 199 dolarów (o 50 dolarów mniej), natomiast w Japonii 16800 jenów (o 10000 jenów mniej).

Wśród powodów decyzji Sony, zachodnie media podają przynajmniej kilka możliwości. Dziennikarza uważają przede wszystkim, że jest to ruch podyktowany zapowiedzianą na początek 2011 roku premierą konsoli Nintendo 3DS, a także niedawną obniżkę ceny aktualnych przenośnych platform Nintendo (DSi oraz DSi XL/LL). Nie bez znaczenia są jednak także inne potencjalne przyczyny.

Sony obniża cenę PSP Go - ilustracja #1

PSP Go

Jedną może być nadciągająca rzekomo wielkimi krokami zapowiedź oficjalnego następcy PSP. Plotki, które już od dłuższego czasu zalewają Internet, ostatnio ponownie przybrały na sile. Mianowicie redakcja serwisu Kotaku poinformowała, powołując się na anonimowe źródła, że PSP2 będzie w stanie generować obraz w rozdzielczości HD, prezentując go na ekranie o przekątnej jeszcze większej niż w pierwszej przenośnej konsoli koncernu Sony. Debiut konsoli, wyposażonej podobno w dwie gałki analogowe, miałby się odbyć jesienią 2011 roku.

Głównym powodem obniżki wydaje się jednak kiepska sprzedaż PSP Go. Platforma, która debiutowała na rynku pod koniec ubiegłego roku, sprzedaje się bardzo słabo – potwierdził to w maju dyrektor Bill Glaser – nie rokując zbyt dobrze na przyszłość. Szczególnie, że PSP-3000, czyli standardowy model konsoli, cieszy się nieprzerwanie popularnością na wysokim poziomie (w bieżącym roku PSP jest dla przykładu drugą najlepiej sprzedającą się platformą w Japonii).

PSP Go w swoich planach wydają się nawet pomijać niektórzy wydawcy gier, nie decydując się na wydawanie swych produkcji w wersjach cyfrowych. O ile jednak do niedawna dotyczyło to przeważnie mniej znanych tytułów, o tyle półtora miesiąca temu taki los spotkał Kingdom Hearts: Birth by Sleep firmy Square Enix. Spotkało się to z wielką frustracją posiadaczy PSP Go.