Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 grudnia 2009, 14:07

autor: Maciej Śliwiński

Sony bliskie zarabiania na PlayStation 3 Slim

Opublikowany na łamach strony iSuppli raport o wynikach finansowych Sony związanych z produkcją i sprzedażą konsoli PlayStation 3 wskazuje, że jeden z najważniejszych graczy w branży rozrywki elektronicznej jest bliski zarabiania na swoim sztandarowym produkcie.

Opublikowany na łamach strony iSuppli raport o wynikach finansowych Sony związanych z produkcją i sprzedażą konsoli PlayStation 3 wskazuje, że jeden z najważniejszych graczy w branży rozrywki elektronicznej jest bliski zarabiania na swoim sztandarowym produkcie.

Sony bliskie zarabiania na PlayStation 3 Slim - ilustracja #1

Do niedawna starty Sony związane z produkcją i sprzedażą konsol PlayStation 3 były dość spore i wynosiły około 200 dolarów na jednym egzemplarzu. Sytuację zmieniło wprowadzenie na rynek we wrześniu tego roku odświeżonego modelu PlayStation 3 Slim z dyskiem o pojemności 120 GB. Znacznie zmniejszenie gabarytów konsoli oraz zdecydowanie niższe ceny podzespołów potrzebnych do jej wytworzenia, sprawiły, że obecnie azjatycki producent sprzętu traci na jednym egzemplarzu około 40 dolarów. Koszt wyprodukowania PlayStation 3 Slim to obecnie około 340 dolarów, a sama konsola w sklepach dostępna jest w cenie 299 dolarów.

Statystyki jasno wskazują, że Sony jest coraz bliżej czerpania zysków ze swojego najnowszego dziecka. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty, jakie wiązały się z wytwarzaniem konsoli trzy lata temu, kiedy debiutowała na rynku. W momencie premiery wyprodukowanie jednego PlayStation 3 pochłaniało blisko 500 dolarów więcej niż obecnie.

Jednym z głównych powodów rosnących obecnie dochodów Sony związanych z PlayStation 3 Slim jest spadek cen podzespołów używanych do produkcji tej konsoli. PS3 dość ciekawie prezentuje się rozebrana na finansowe czynniki pierwsze: najdroższym elementem konsoli pozostaje dalej napęd Blu-ray, którego japoński producent jest autorem. Cena jednego takiego napędu to 66 dolarów. Na kolejnych miejscach znajdują się chipset odpowiedzialny za grafikę dostarczony przez Nvidię oraz 120 GB dysk twardy wyprodukowany przez Toshibę (odpowiednio 46 i 38 dolarów).

Badania na podstawie których sporządzono raport iSuppli zostały przeprowadzone na przełomie października i listopada i opierają się na danych dotyczących sprzedaży sprzętu na początku września tego roku, krótko po premierze PlayStation 3 Slim z 120 GB dyskiem.

Ostatnia aktualizacja: 2009-12-13

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.