Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 lutego 2012, 10:40

autor: Sarge

Rok 3DS-a w Japonii z rekordową liczbą 5 milionów sprzedanych sztuk

Firma Nintendo ma powody do zadowolenia. 3DS został bowiem najszybciej sprzedającą się konsolą w historii japońskiego rynku. W ciągu roku przenośną platformę sprzętową zakupiło 5 milionów mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Firma Nintendo ogłosiła, że w samej Japonii 3DS w ciągu roku sprzedał się w liczbie 5 milionów sztuk. To najszybciej rozchodząca się konsola w historii tamtejszego rynku.

Najnowsza przenośna platforma giganta z Kyoto na osiągnięcie powyższego wyniku potrzebowała dokładnie 52 tygodni. Poprzednim rekordzistą był pierwszy DS, który trafił do rąk pięciu milionów japońskich graczy w ciągu 56 tygodni od swojej premiery. Nieco gorszym rezultatem legitymuje się GameBoy Advance – 58 tygodni.

Rok 3DS-a w Japonii z rekordową liczbą 5 milionów sprzedanych sztuk  - ilustracja #1

Sytuację doskonale obrazuje powyższy wykres opublikowany przez serwis Andriasang. 3DS w ciągu pierwszych kilku miesięcy sprzedawał się najgorzej ze wszystkich ostatnich konsol firmy Nintendo, by nagle zanotować potężny wzrost popularności. W ten sposób pod koniec pierwszego roku życia 3DS wyprzedził widoczne na grafice Wii, DS-a oraz GBA.

Niezadowalająca sytuacja 3DS-a tuż po premierze wiązała się m.in. z małą liczbą interesujących gier oraz dość wygórowaną ceną. Strzałem w dziesiątkę firmy Nintendo okazała się więc sierpniowa obniżka, która pociągnęła za sobą potężny wzrost sprzedaży, który utrzymuje się do dziś.

Odważny ruch japońskiego koncernu stał się również świetnym sposobem na walkę z konkurencyjną konsolą PlayStation Vita. Przenośna platforma firmy Sony tylko na początku sprzedawała się bardzo dobrze w Japonii, by szybko zaliczyć spadek popularności. Dość powiedzieć, że w dniach 6-12 lutego 3DS-a zakupiło niemal sześć razy więcej japońskich graczy niż nowy sprzęt Sony, który w Polsce zadebiutuje już jutro.