futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2021, 12:50

autor: Angelika Kałdus

Rok 1984 Orwella może ziścić się już w 2024 roku wg prezydenta Microsoftu

Według prezydenta Microsoftu rzeczywistość z Roku 1984 George'a Orwella może nadejść już za parę lat w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

W SKRÓCIE:
  • Brad Smith wystąpił w Panoramie i powiedział, że jeżeli prawodawcy nie wprowadzą rozwiązań zabezpieczających społeczeństwo w przyszłości, w 2024 roku może się ziścić wizja George’a Orwella.
  • Prezydent Microsoftu odniósł się do użytkowania sztucznej inteligencji przez Chiny – jeżeli nie będziemy ostrożni, obudzimy się w świecie, w którym każdy ruch obywateli jest kontrolowany przez rząd.

Brad Smith, prezydent Microsoftu, wystąpił w odcinku brytyjskiego programu dokumentalnego Panorama i ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z braku prawnych restrykcji wobec użytkowania sztucznej inteligencji. Według niego scenariusz George’a Orwella, przedstawiony w znanej, dystopijnej powieści Rok 1984, może dojść do skutku znacznie szybciej, niż myślimy. Aby temu zapobiec, prawodawcy muszą szybciej wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia.

W niedawnym odcinku Panoramy dyskutowano na temat wzmożonego użycia sztucznej inteligencji do monitorowania obywateli przez Chiny. Brad Smith powiedział, że jeżeli nie wprowadzimy rozwiązań prawnych, które ochronią nasze społeczeństwo w przyszłości, możemy mieć ogromny problem z dogonieniem rozwoju technologicznego – nie wspominając już o tym, że nawet w obecnych czasach za nim nie nadążamy. Prezydent Microsoftu ostrzegał innych, mówiąc:

Ciągle przypominają mi się lekcje George’a Orwella, zawarte w jego książce Rok 1984. Główny wątek traktował o rządzie, który mógł zobaczyć i usłyszeć wszystko (…) Nie stało się to w 1984 roku, ale jeżeli nie będziemy ostrożni, może stać się w 2024 roku (…) W niektórych częściach świata rzeczywistość naprawdę dogania tę wizję science fiction.

Cztery lata temu Chiny ogłosiły, że pragną stać się dominującym graczem w kwestii rozwijania i użytkowania technologii AI wraz z nastaniem 2030 roku. Już teraz ponad 418 milionów kamer CCTV ma być zainstalowanych w Chinach (via Comparitech), co stanowi ponad połowę zasobu kamer CCTV na całym globie. Istotny jest również fakt, że w 2019 roku Państwo Środka prześcignęło USA pod względem liczby patentów na innowacyjne technologie dotyczące sztucznej inteligencji.

W dyskusji pojawiają się różne głosy – niektórzy twierdzą, że państwa o demokratycznych wartościach muszą prześcignąć pozostałe, inni sugerują współpracę nad stworzeniem globalnych regulacji. Widoczne staje się jednak, że kierunek rozwoju AI wzbudza lęk u większości ludzi. Dla przykładu inżynierka oprogramowania Laura Nolan powiedziała BBC, że odeszła z Google, gdy dowiedziała się, że firma współpracowała z Pentagonem nad projektem, który następnie został użyty w konfliktach na Dalekim Wschodzie. „Czułam, jakbym miała krew na rękach” – stwierdziła.