Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 stycznia 2021, 15:00

autor: Szarmancki

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki

Na tegorocznych targach CES 2021 pojawiło się mnóstwo rewolucyjnych technologii, gadżetów, jak i również robotów, które z pewnością mogą zwiększyć wygodę życia. Oto kilka maszyn przyszłości, które usprawnią codzienne obowiązki.

Na pewno większość z Nas zastanawiała się, jak wyglądałoby życie, w którym podstawowe sprawunki - takie jak gotowanie, robienie zakupów czy sprzątanie - wykonują za nas roboty. Mogłoby się wydawać, że na posiadanie mechanicznego pomocnika trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale podczas targów CES 2021 przekonaliśmy się, że przyszłość pełna udomowionych robotów nie jest aż tak odległa. Przedstawiamy kilka maszyn przyszłości, których prototypy pojawiły się na tegorocznym wydarzeniu:

Bot Handy

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #1
Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #2

Zaczynamy od propozycji Samsunga. Robot Handy ze swoim ramieniem chwytającym i parą kamerek pomoże Ci załadować zmywarkę, nakryć do stołu, czy polać wina podczas wieczornego relaksu. Twórcy twierdzą, że jego sztuczna inteligencja pozwala na rozpoznawanie wagi, kształtu oraz materiału z jakiego wykonane są przedmioty, by bezproblemowo podnieść każdy obiekt.

Bot Care

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #3
Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #4

Również asystent usprawniający nasze codziennie życie - robot Care - zadba o nasze zdrowie; przypomni o aktywności fizycznej, czy napomni o zbyt długim czasie pracy. Pomoże również w biurze, ponieważ będzie w stanie rozpocząć połączenie konferencyjne i wyświetlić je na poręcznym ekranie.

Odkurzacz Jetbot 90 AI+

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #5

Przy tym zawodniku Roomba się chowa! Jetbot skutecznie wykrywa trasę dzięki czujnikom 3D. Rozpozna kable i małe obiekty, by jak najdokładniej wyczyścić każde, nawet najciaśniejsze miejsce i powierzchnie, oraz przeanalizuje, co dokładnie jest śmieciem, który trzeba odkurzyć, a co nim nie jest. Może również posłużyć jako mobilny robot do domowego monitoringu.

Humanoidalny robot Reachy

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #6

Zdecydowany skok w przyszłość w przypadku tego koleżki. Zaprezentowany w tamtym roku Reachy jest robotem zdolnym praktycznie do wszystkiego, a to dzięki otwartemu kodowi źródłowemu, poprzez który możemy sami zaprogramować umiejętności robota. W tym roku jego możliwości zostały dodatkowo poszerzone, ponieważ (tylko jeśli stać Was na wydatek 17 000 dolarów!) będziecie mogli sterować nim bezpośrednio przy użyciu gogli VR.

Robot LG CLOi UVC do dezynfekowania powierzchni

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #7
Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #8

Kolejnym robotem, który sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w wielu biznesach jak hotelarstwo czy gastronomia, jest produkt LG z rodziny CLOi, wyposażony z obu stron w źródła światła ultrafioletowego UV-C, przy użyciu których dezynfekuje obszary, precyzyjnie poruszając się po pomieszczeniu i inteligentnie wykrywając obiekty wymagające zabezpieczenia.

DARS, czyli tajwański robot z „ludzkimi” ramionami

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #9
Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #10

DARS (Dual Arm Robot System) służy do wykonywania rozmaitych zadań i pomocy ludziom. Precyzja oraz zręczność jego kończyn pozwalają na korzystanie z dowolnego narzędzia, a nawet na grę na fortepianie. Jego przeznaczeniem ma być głównie produkcja, czy praca w niebezpiecznym środowisku, ale myślę, że niejeden znalazłby dla niego zastosowanie we własnym domu.

MOFLIN - robot maskotka do tulenia

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #11

A na koniec coś bardzo uroczego, ale i innowacyjnego. Moflin to robot pupil, który potrafi rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, która może ewoluować jak u prawdziwych zwierząt. Robo-maskotka ma też unikalną osobowość i schemat zachowań, przez co jej działania nie kojarzą się z popularnymi domowymi futrzakami. Jeśli głaskanie i tulenie tego puchatego robota Was nie przekonuje, to pamiętajcie, że na pewno nie narobi pod siebie!

Jak widzicie, przyszłość może zostać zdominowana przez rozmaitych mechanicznych przyjaciół, którzy nie będą tylko towarzyszyć nam w codziennych obowiązkach, ale również w nich skutecznie pomagać, czy nawet nas zastępować, kiedy akurat będziemy zajęci czymś innym. Mimo że są to dopiero prototypy, a ich ceny są dość wysokie, to możemy być pewni, że któregoś dnia każdy będzie mógł pozwolić sobie na pomoc, czy towarzystwo w postaci udomowionego robota.

Roboty na CES 2021 sprzątają, nalewają wino i robią za zwierzaki - ilustracja #12

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.