Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 lipca 2014, 15:15

autor: Renox

Raport finansowy Microsoftu - sprzedaż Xbox One zwolniła

Firma Microsoft opublikowała oficjalny raport dotyczący swojego ostatniego kwartału roku fiskalnego 2014, a także podsumowała cały zeszły rok. Dowiedzieliśmy się między innymi, że od 1 kwietnia do 30 czerwca gigant z Redmond rozesłał do sklepów łącznie 1,1 miliona konsol Xbox 360 oraz Xbox One.

W czwartym kwartale roku fiskalnego 2014 wysłano do sklepów łącznie 1,1 miliona konsol X360 oraz XOne. - Microsoft wysłał do sklepów 1,1 miliona konsol Xbox w czwartym kwartale roku fiskalnego 2014 - wiadomość - 2014-07-23
W czwartym kwartale roku fiskalnego 2014 wysłano do sklepów łącznie 1,1 miliona konsol X360 oraz XOne.

Firma Microsoft, w związku z zakończonym w czerwcu czwartym kwartałem roku fiskalnego 2014, ujawniła w swoim najnowszym raporcie sporo interesujących liczb związanych z osiągniętymi wynikami finansowymi ze sprzedaży swojego sprzętu. Okazuje się, że w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca gigantowi z Redmond udało się rozesłać do sklepów łącznie 1,1 miliona konsol Xbox 360 oraz Xbox One. W porównaniu do równoległego okresu sprzed roku, kiedy to na rynku obecna była tylko 360-tka, wynik ten jest lepszy o zaledwie 10%, jednak biorąc pod uwagę, że XOne jest droższy od swojego poprzednika, przychód oddziału Computing and Gaming Hardware (odpowiadającego za Xbox’a) z tego tytułu wzrósł o 104 miliony dolarów (14 procent) i wyniósł 1,44 miliarda dolarów.

Przychód korporacji Microsoft w czwartym kwartale minionego roku fiskalnego wyniósł 23,38 miliarda dolarów, natomiast zysk operacyjny - 6,48 miliarda dolarów. Natomiast w całym roku fiskalnym 2014 – o którym także mowa jest we wspomnianym raporcie - obrót firmy wyniósł 86,83 miliarda dolarów, zysk operacyjny zaś – 27,76 miliarda dolarów.

Microsoft wysłał do sklepów 1,1 miliona konsol Xbox w czwartym kwartale roku fiskalnego 2014 - ilustracja #2

W kwietniu Microsoft informował, że do końca marca do sklepów udało się rozesłać 5 milionów egzemplarzy konsoli Xbox One. Sumując zgromadzone dane, w najlepszym przypadku, kiedy to liczba wysłanych do sklepów urządzeń pokrywałaby się całkowicie z liczbą faktycznie zakupionych przez klientów konsol, gigant z Redmond pochwaliłby się ostatecznie wynikiem opiewającym na 6,1 miliona sprzedanych sztuk. Nawet pomimo tak optymistycznego scenariusza, osiągnięty rezultat jest zdecydowanie gorszy od wyniku konkurencji. W kwietniu również firma Sony pochwaliła się bowiem garścią statystyk, zgodnie z którymi sprzedano wówczas 7 milionów egzemplarzy PlayStation 4. Warto jednak w tym miejscu dodać, że sprzęt Japończyków dostępny jest jak na razie w zdecydowanie większej liczbie krajów, dlatego też ewentualne porównania w kontekście sprzedaży obecnej generacji dużych konsol niekoniecznie mają sens. Warto dodać, że od 22 listopada do końca 2013 roku Xbox One sprzedał się na świecie w liczbie 3 milionów egzemplarzy, bijąc na głowę wynik osiągnięty przez 360-tkę.

Xbox One zadebiutuje w Polsce 5 września tego roku. Konsola w dniu premiery będzie dostępna w dwóch zestawach premierowych, które różnić się będą zarówno ceną, jak i swoją zawartością. Niedawno mieliśmy okazję pisać o największej fali zwolnień w historii firmy, kiedy to Microsoft ma zwolnić 14% swoich pracowników. Z najnowszej aktualizacji tej wiadomości wynika, że zamknięte zostanie studio Xbox Entertainment odpowiedzialne za produkcję programów przeznaczonych dla użytkowników konsol Xbox oraz serwisu Xbox LIVE.