Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 września 2021, 16:17

autor: GRG

Gdzie się podziały karty graficzne? Nagranie z Dubaju podpowiada

Na rynku brakuje kart graficznych, a ich ceny szokują. Dokąd mogą znikać dostawy sprzętu z chipami AMD Radeon RX?

Youtuber Coreteks upublicznił nagranie pokazujące zapasy kart graficznych takich marek jak Sapphire, PowerColor i XFX. Widoczny na filmie magazyn należy do firmy z Dubaju specjalizującej się w sprzedaży dedykowanych „koparek” kryptowalut (ASIC). Jak widać, dostępna jest cała gama sprzętu AMD. W obliczu braku na rynku najnowszych układów GeForce RTX 3060/3090, a także starszych i mniej wydajnych modeli, jak Radeon RX 580, sprawa może bulwersować graczy. Jednym z efektów masowych skupów są astronomiczne ceny egzemplarzy dostępnych na rynku.

Skąd pochodzi cały ten sprzęt? Nie wiadomo. Niemożliwe jest namierzenie źródła kart bez numerów seryjnych. Prawdopodobnie pochodzą bezpośrednio od partnerów AIB – firm skupujących chipy od AMD, a następnie montujących na płytkach PCB kompletne karty graficzne (np. XFX). Żaden z producentów GPU nie odniósł się jeszcze do sprawy.

Problemy z dostępnością i wysokimi cenami kart graficznych nie są nowością, cały rynek podzespołów wykorzystujących nowoczesne chipy znajduje się w obliczu poważnego kryzysu, o czym pisaliśmy choćby tutaj. Powodów jest kilka, a jeden z nich to właśnie hurtowe skupowanie kart graficznych służących do tworzenia „koparek" kryptowalut.

Gdzie się podziały karty graficzne? Nagranie z Dubaju podpowiada - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.