futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 10 lipca 2021, 10:08

AMD: dostępność podzespołów poprawi się dopiero w 2022 roku

AMD stale zwiększa produkcję, jednak dostępność podzespołów ma być kiepska co najmniej do końca tego roku. Szefowa koncernu, Lisa Su, przewiduje poprawę na globalnym rynku w 2022 roku, choć nie we wszystkich jego segmentach.

Lisa Su, szefowa AMD, udzieliła wywiadu dla Barron's, dzieląc się spostrzeżeniami o działalności firmy w czasie pandemii COVID-19. Spytana o przyszłość, podkreśliła, że moce produkcyjne firmy wzrastają każdego kwartału, jednak jeszcze do końca 2021 roku sytuacja na rynku może być kiepska. W przyszłym roku dostępność podzespołów ma się poprawiać, jednak bardzo dużo ma zależeć od segmentu rynku.

Jak podkreśliła Su, wiele decyzji w branży jest podejmowanych z wieloletnim wyprzedzeniem, a ogromny wzrost popytu w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczył nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Receptą ma być stałe zwiększanie mocy przerobowych. Jak jednak tłumaczyliśmy, jest to bardzo drogie i czasochłonne zadanie.

Najtrudniejsza sytuacja jest na rynku kart graficznych, gdzie dodatkowym problemem jest duży popyt ze strony kopiących popularnego bitcoina czy inne kryptowaluty, co drastycznie podbiło ceny w sklepach. Jeżeli w poszukiwaniu tańszego sprzętu rozglądamy się za używanymi modelami, bądźmy ostrożni. Światowy rynek jest obecnie zalewany przez karty pochodzące z chińskich kopalni kryptowalut, m.in. GeForce RTX 3060 i RTX 3070, jak i AMD z rodziny RX 6000. Takie karty pracowały pod bardzo dużymi obciążeniami i w niewiadomych warunkach. Niektóre egzemplarze mogą być zatem znacznie bardziej podatne na awarie.

Lisa Su została szefową AMD w październiku 2014 roku. Od tego momentu wartość firmy wzrosła 30-krotnie, a jej produkty cieszą się dużą popularnością. Procesory AMD Ryzen skutecznie przełamały dominację Intela, a karty graficzne stanowią realną konkurencję dla produktów Nvidii. Lisa Su jest także pierwszą i jak na razie jedyną kobietą, która otrzymała IEEE Robert N. Noyce Medal, odznaczenie nadawane przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, zajmujący się ustalaniem standardów dla urządzeń elektronicznych.

  1. Oficjalna strona AMD
  2. Dlaczego brakuje chipów? Znamy powody
  3. AMD: problemy z dostępnością PS5 i XSX do końca roku

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej